ПАРЄ ухвалила резолюцію яка, дозволяє повернутися делегації РФ

Новини
Парламентська Асамблея Ради Європи Фото: УНИАН

Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) в ніч на вівторок, 25 червня, ухвалила резолюцію, яка може ускладнити або заблокувати накладання санкцій на російську делегацію та забезпечує повернення Росії до Асамблеї без виконання міжнародних зобов’язань.

За резолюцію проголосувало 118 делегатів, 62 проти, 10 утрималися, повідомила із Страсбурга перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко, передає Центр журналістських розслідувань.

«На жаль голосування в Парламентській асамблеї Ради Європи за повернення російської делегації були очікувані – 118 делегатів цієї організації проголосували за те, щоб Росія платила внески і не виконувала жодної резолюції ПАРЄ. Гроші для них виявилися набагато важливіші, ніж принципи. І тепер ці 118 європейських політиків несуть відповідальність за вбивства українців на Донбасі і в Криму, за знущання над політв’язнями. Символічно, що цю страшну резолюцію Рада Європи прийняла 25 червня – в той день, коли російська сторона мала обов’язково звільнити наших моряків. Тому що саме місяць давався трибуналом на звільнення бранців Кремля. Цього не відбулося», – сказала Геращенко у відеозверненні, яке вона опублікували на своїй сторінці у Facebook.

Вона подякувала 62 політикам, які проголосували проти ухвалення такої резолюції ПАРЄ: делегаціям України, Британії, Грузії, країн Балтії, Польщі та Швеції, для яких «важливіші принципи».

«Сьогодні ті хто проголосували за цю резолюцію, просто перекреслили принципи, перекреслили цей інститут в 70-річчя створення Ради Європи», – додала Геращенко.

Агентство Укрінформ повідомляє, що Асамблея не підтримала жодної із понад 200 поправок, які внесли переважно українські і британські депутати. Метою поправок було зберегти незалежність ПАРЄ у парламентському вимірі Ради Європи, а також механізм накладання санкцій на членів, які порушують міжнародне право та свої зобов’язання.

Як пише видання Європейська правда, рішення, ухвалене у Страсбурзі, принципово змінює санкційний механізм.

У регламент додається норма, яка скасовує право ПАРЄ накладати ключові санкції на будь-яку національну делегацію, включаючи Росію. Асамблея більше не зможе обмежувати право голосу, право виступу, право участі та голосування у комітетах асамблеї – не зважаючи на те, яких порушень припустилася держава та її депутати.

Водночас, залишається право повністю відмовити у підтвердженні повноважень делегації окремої держави. Імовірно, можуть бути схвалені також дрібніші точкові санкції, але щодо останнього, резолюція є нечіткою. Серед депутатів ПАРЄ є різночитання норм документа, позиція з цього приводу має бути узгоджена ближчими днями.

Окрема норма рішення дозволяє Росії подати список своєї делегації посеред сесії (за статутом делегація подається лише перед початком першої сесії року). Це дозволить Росії, переконавшись, що загрозу санкцій знято, вже у вівторок передати у Страсбург список своїх депутатів. Як відомо, останні три роки РФ відмовлялася брати участь у роботі ПАРЄ, вимагаючи гарантувати відсутність будь-яких санкцій.

Українські депутати вже заявили, що будуть оскаржувати повноваження РФ, щойно вона подасть свій список. Якщо це відбудеться, то розгляд даного питання призначать на середу, 26 червня, однак Росія вже у вівторок має намір відновити роботу у Асамблеї, не будучі обмежена жодними санкціями.

Нагадаємо:

  • 10 квітня 2014 року ПАРЄ ухвалила резолюцію, якою позбавила делегацію РФ права голосу в Асамблеї і виключила її представників з усіх керівних органів до кінця року за незаконну окупацію Криму. У січні 2015 року ПАРЄ продовжила ці обмеження до квітня. У відповідь на це російська делегація покинула ПАРЄ до кінця 2015 року.
  • 24 червня 2015 року ПАРЄ продовжила обмеження повноважень російської делегації, заявивши, що повернеться до перегляду цього питання в січні 2016 року. Також ПАРЄ зажадала від Росії негайно анулювати рішення про незаконну анексію Криму.
  • 20 жовтня 2017 року генсек ПАРЄ Ягланд відвідав Москву, де під час зустрічі з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим обговорював питання участі Росії в роботі всіх органів Ради Європи.
  • В грудні 2017 року делегати ПАРЄ від 20 держав-членів Ради Європи підписали декларацію«Захистити цінності Ради Європи і авторитет» із закликом припинити спроби повернути російську делегацію в Асамблею без виконання Росією резолюцій ПАРЄ.
  • У жовтні 2018 року РФ поставила організації умову: вона не повернеться в ПАРЄ, поки в регламент не внесуть поправку, яка забороняє позбавляти національні делегації права голосу під час сесій. Тоді регламент змінений не був.