Рада прийняла закон про процедуру імпічменту президента України

Верховна Рада прийняла в цілому внесений Володимиром Зеленським законопроект про процедуру імпічменту президента України.

Фото: investigator.org.ua

За законопроект №1012 «Про особливу процедуру усунення президента України з поста (імпічмент)» у вівторок, 10 вересня, проголосували 245 народних депутатів на пленарному засіданні парламенту, повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на агентство Інтерфакс-Україна.

Закон підтримали тільки нардепи від фракції «Слуга народу».

Після голосування спікер Ради Дмитро Разумков оголосив перерву на 30 хвилин і запросив на нараду керівників фракцій, оскільки у представників фракцій були зауваження до законопроекту, і вони не хотіли підтримувати голосування в цілому.

Згідно з документом, Верховна Рада може усунути президента України з поста в порядку імпічменту виключно в разі вчинення ним державної зради або іншого злочину.

«Підставою для ініціювання імпічменту є письмове подання, підписане більшістю народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради, підписи яких не відкликаються … Верховна Рада більшістю голосів народних депутатів України від її конституційного складу приймає рішення щодо ініціювання імпічменту та включення його до порядку денного сесії Верховної Ради як невідкладного», – зазначено в законопроекті.

У разі включення до порядку денного питання про ініціювання імпічменту Верховна Рада створює спеціальну тимчасову слідчу комісію для проведення розслідування факту та обставин вчинення президентом державної зради або іншого злочину.

Президент, у свою чергу, згідно із законопроектом, може користуватися в процедурі імпічменту послугами захисників.

Пленарне засідання Ради, на якому розглядаються висновки і пропозиції комісії, має бути відкритим, за винятком випадків, коли оприлюднюється інформація становить державну таємницю.

Після прийняття Верховною Радою рішення про звинувачення президента парламент повинен звернутися до Конституційного і Верховного судів.

«У разі отримання висновків Конституційного суду і Верховного суду відповідно про додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про імпічмент і про те, що діяння, в яких звинувачується Президент України, містять ознаки державної зради або іншого злочину, Верховна Рада … приймає рішення про усунення президента України з поста в порядку імпічменту … Постанова вважається прийнятою, якщо за неї проголосувало не менше 3/4 народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради», – пояснюється в законопроекті.

У разі неприйняття Верховною Радою постанови про імпічмент головуючий від імені парламенту приносить чолі держави вибачення.

Відставка президента за власним бажанням є підставою для припинення процедури імпічменту на будь-якій стадії, а також для закриття відповідних виробництв в Конституційному і Верховному судах.

Нагадаємо:

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine