Чумак скасував постанову, якою Матіос засекретив декларації військових прокурорів

Заступник Генпрокурора – головний військовий прокурор Віктор Чумак у понеділок, 16 вересня, скасував постанову від 31 березня 2017 року свого попередника Анатолія Матіоса, згідно якої декларації військових прокурорів були вилучені з публічного доступу. У Центрі протидії корупції (ЦПК) вимагають від НАЗК негайно розсекретити приховані електронні декларації.

Головний військовий прокурор Віктор Чумак Фото: Facebook

Про скасування постанови Матіоса, якою було забезпечено конфіденційність даних прокурорів, повідомила Генеральна прокуратура.

«Відтепер інформація про статки військових прокурорів стане відкритою і кожен громадянин матиме змогу ознайомитися з нею на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», – йдеться у повідомленні.

У Центрі протидії корупції заявляють, що НАЗК зобов’язане якнайшвидше виконати рішення Чумака і оприлюднити майже двісті захованих Матіосом декларацій військових прокурорів.

У ЦПК вказали, що після того, як Матіосом 31 березня 2017 року була підписана постанова про застосування заходів спеціальної безпеки у вигляді забезпечення конфіденційності даних низки посадових осіб військової прокуратури, з реєстру НАЗК зникло 72 декларації військових прокурорів, а зараз їх удвічі більше, бо вони ще мали подати щорічні декларації за 2018 рік.

Раніше Центр протидії корупції безуспішно вимагав скасування цього документу в суді через його незаконність. «Ми декілька років вимагали в суді скасування цього безпідставного документу. Він прийнятий під приводом забезпечення безпеки прокурорів, а насправді слугував для того, аби громадськість та журналісти не могли відстежувати їхні статки», – прокоментувала рішення Чумака членкиня правління ЦПК Олена Щербан.

Рішення приховати декларації військових прокурорів Матіос та ГПУ пояснювали загрозою через конфлікт з Росією. Разом з тим, майнові декларації прокурорів не містять жодної інформації, розголошення якої може загрожувати їхній безпеці, оскільки: персональні дані не публікуються в реєстрі; посади та імена прокурорів і так є публічними – їх можна знайти у судових ухвалах; до моменту ухвалення постанови всі декларації уже були в публічному доступі: будь-хто міг їх скопіювати або завантажити масив даних НАЗК.

Більше того, закон взагалі не передбачає такого заходу безпеки як вилучення з публічного доступу декларацій. Саме тому активісти оскаржували відповідне рішення в суді.

Нагадаємо:

  • У квітні 2017 року аналітики проекту «Декларації» видання Bihus.info повідомили, що з сайту реєстру Національного агентства з питань запобігання корупції зникли понад 200 декларацій працівників Генпрокуратури і військових прокуратур.
  • 2 вересня 2019 року Генпрокурор України Руслан Рябошапка звільнив з посади заступника генпрокурора – головного військового прокурора Анатолія Матіоса, який займав її з серпня 2014 року.
  • 11 вересня Руслан Рябошапка призначив колишнього нардепа Віктора Чумака заступником генпрокурора – головним військовим прокурором. На виборах президента Чумак очолював штаб кандидата Анатолія Гриценка.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine