Як переселенцям добитись виплати пенсійних боргів: покрокова інструкція «Донбас SOS»

Щоб внутрішньо переміщеній особі (ВПО) відновити виплати із Пенсійного фонду (ПФУ), треба отримати від нього відповідь про причини призупинення виплат та звернутися до суду за поверненням боргу.

Покрокову інструкцію повернення переселенцями заборгованості від ПФУ в інтерв’ю Центру журналістських розслідувань надали юристи ГО «Донбас SOS».

Правозахисники роз’яснюють: якщо людина була позбавлена виплат пенсії і залишається на обліку як ВПО, то вона має звернутися в орган соціального захисту за новим місцем свого проживання, отримати довідку переселенця нового зразку, подати її в Пенсійний фонд разом із заявою на відновлення виплат.

«Пенсіонери повинні звернутися із запитом до Пенсійного фонду про роз’яснення причин про те, чому суми за попередній період йому не були виплачені. У цій відповіді буде зазначено, швидше за все, посилання на Постанову Кабінету міністрів № 637 або №788. Після отримання письмової відповіді ПФУ можна звертатися до суду», – каже Олена Глушко, юристка «Донбас SOS».

Олена Глушко, юристка «Донбас SOS»

Це має бути Адміністративний окружний суд за місцем знаходження територіального органу Пенсійного фонду. Важливо, що пенсіонерам-переселенцям не обов’язково бути присутніми при розгляді їхньої справи у суді.

«Справи розглядають у письмовому провадженні, тобто, присутність пенсіонера не обов’язкова, він може направити позов у письмовому вигляді. Він може скласти його сам, з нашими підказками або спираючись на ст.160 Кодексу адміністративного судочинства або звернутися в органи безоплатної правової допомоги. Після цього, чекати рішення суду», – каже правозахисниця Олена Глушко.

Правозахисники сподіваються, що з часом буде прийнятий особливий порядок виплати пенсійної заборгованості для ВПО і борги ПФУ виплачуватимуть без рішення суду.

За підрахунками юристів ГО «Донбас SOS», загальна сума пенсійного боргу пенсіонерам-переселенцям лише за рішеннями судів – близько 600 млн грн.

За даними БФ «Право на захист» більше 40 людей померли, не дочекавшись виконання територіальними органами Пенсійного фонду України судових рішень на їхню користь.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine