Разумков вказав на «червоні лінії», які закріплять у новому законі про особливий статус Донбасу

Новини
Голова Верховної Ради України Дмитро Разумков Фото: YouTube Сегодня

Голова Верховної Ради Дмитро Разумков вказав на «червоні лінії» та, зокрема, ключові моменти, які будуть умовою для можливості проведення виборів в ОРДЛО, що будуть закріплені у новому законі про особливий статус Донбасу. Він пообіцяв, що документ буде писатись разом з громадськістю і закордонними партнерами України.

Про це спікер українського парламенту заявив в ефірі телеканалу «Україна».

«Ключовим питанням стоїть питання про вибори. Вибори можуть відбуватися виключно за українським законодавством, і це одна з тих «червоних ліній», про які ми говорили. Друге – вибори можуть відбуватися лише коли немає кулеметів, танків, іншої зброї. Тому що все це не дозволяє провести вибори. Коли буде досягнутий безпековий компонент, про що говорять усі політики і в першу чергу президент і я, і представники нашої політичної сили, тоді ми зможемо виключно за українським законодавством провести вибори на поки що тимчасово окупованій території. Коли в нас буде контроль над кордоном, коли ОБСЄ визнає ці вибори, саме тоді почне працювати так званий новий закон про особливий статус Донбасу», – сказав Разумков.

При цьому він вказав, що при підготовці законопроекту ніхто не буде порушувати «червоні лінії», оскільки від них залежить територіальна цілісність і суверенітет України.

«Ми дійсно розуміємо, що так званий закон про особливий статус тимчасово окупованих територій закінчується в цьому році. І треба знаходити новий механізм, новий закон, і президент про це говорив, що це буде публічна позиція, це не буде писатися в Офісі президента або в закритому комітеті Верховної Ради. Це закон буде писатися разом з суспільством, тому що це питання дуже важливе для всієї держави», – зазначив голова Верховної Ради.

За його словами, для того, щоб ні в кого не було думки, що новий закон про особливий статус передбачатиме федералізацію України, він повинен розроблятися із залученням експертів, громадськості, Верховної Ради, Офісу президента, а також закордонних партнерів.

«Таким чином, у цій дискусії ми отримаємо якісний законопроект, який буде розглянутий Верховною Радою України публічно. Публічна дискусія повинна бути в цьому питанні. І ми зможемо, залишаючись в тих «червоних лініях», з яких ми почали бесіду, напрацювати таке законодавство, яке зможе і зберегти інтереси держави, і повернути території і людей», – додав Разумков.

Він також запевнив, що Україна не кине напризволяще своїх громадян, які після розведення військ від лінії розмежування залишаться за межею контролю українських військових, оскільки безпеку будуть забезпечувати Національна гвардія та правоохоронці, які там перебуватимуть.

«Це українська територія і на ній будуть зберігатися закони України. А за дотриманням законів України і безпекою будуть наглядати правоохоронні органи Української держави. Я впевнений, що до нього долучаться і представники організації ОБСЄ, і журналісти, які теж дуже часто беруть участь в цьому процесі. Я впевнений, що ми таким чином, на жаль, не швидко, але зможемо вийти з тієї патової ситуації, яку ми спостерігаємо протягом вже декількох років, і зможемо почати реалізовувати Мінські домовленості. І таким чином, виконуючи ті пункти, які зазначені в Мінську, вийдемо на повернення, в першу чергу, людей і своїх територій», – сказав спікер парламенту.

Нагадаємо:

  • 1 жовтня президент України Володимир Зеленський підтвердив, що українська сторона погоджує так звану «формулу Штайнмайера» з виборів в окупованому Донбасі. За його словами, «формула Штайнмайера» має бути імплементована в новий закон про особливий статус Донбасу.
  • 6 жовтня за всій країні пройшли акції протесту під гаслом «Зупинимо капітуляцію!», учасники яких вимагали від влади України припинити капітуляцію перед Росією, якою вони назвали підписання «формули Штайнмайера». Наймасовішим було віче в Києві на Майдані Незалежності, на яке, за даними Нацполіці, прийшли близько 10 000 чоловік.
  • Благодійний фонд «Восток-SOS» в зверненні до президента і уряду України висловив стурбованість поспіхом в спробі «демілітаризувати» території уздовж лінії розмежування і імплементації так званої «формули Штайнмайера». Правозахисники вважають, що ці дії завдають шкоди українським національним інтересам і їх наслідки в довгостроковій перспективі можуть бути руйнівними для країни. Крім того, вказують в «Восток-SOS», проукраїнські жителі Станиці Луганської і Золотого при відведенні військ від лінії розмежування стануть жертвами розправи бойовиків.