Елладська православна церква визнала Православну церкву України

Собор ієрархів Елладської (Грецької) православної церкви 12 жовтня ухвалив рішення про визнання автокефалії Православної церкви України (ПЦУ), яку надав Вселенський патріах Варфоломій.

Предстоятель Еладської церкви Ієронім и предстоятель ПЦУ Епифаній Фото: romfea.gr

Про це повідомив на митрополит Київський і всієї України Епифаній на своїй сторінці у Facebook.

«Вдячний моєму брату у Христі, Главі Священного Синоду Церкви Греції Блаженнійшому Архієпископу Афінському і всієї Еллади Ієроніму та братам-архієреям, які сьогодні на засіданні Собору Ієрархів підтримали позицію та послідували канонічним та історичним рішенням Вселенського Патріархату, що відкриває можливість повноцінної взаємодії між двома нашими Помісними Автокефальними Церквами в усіх сферах», – написав предстоятель ПЦУ.

Він нагадав, що народи Греції і України пов‘язують «багато славних сторінок історії, дружби та співпраці».

«Встановлення повного євхаристійного єднання та офіційних відносин між Помісними Церквами Греції та України — ще одна сторінка, яка навіки буде вписана в нашу історію і наші серця!», – додав Епифаній.

Раніше він нагадав, що не минуло ще й року після того як ПЦУ отримала Синодальний Патріарший томос про автокефалію і «стала однією з 15 помісних автокефальних Православних Церков світу, вийшовши таким чином на новий, без сумніву, епохальний етап свого розвитку».

«Коротко про те, що ми є, у цифрах станом на жовтень 2019 року: 7 000 парафій, 77 монастирів, 47 єпархій – це Православна Церква України сьогодні! Із 58 архієреїв, які несуть служіння в ПЦУ, – 46 правлячих, 8 вікарних, 4 титулярних. Також 3 архієреї перебуває на спокої. Наша Церква – відкрита і сучасна Церква, яка об’єднує всю Україну: із заходу на схід, із півдня на північ», – вказав митрополит.

Як пише BBC-Україна, Елладська церква стала першою після Вселенського патріархату (який надав автокефалію ПЦУ) з-поміж помісних православних церков світу, яка визнала незалежну ПЦУ та вступає з нею у євхаристійне (міжцерковне) спілкування. Вона є однією з найбільших православних церков світу й вважається у Греції державною.

Визнання автокефалії означає, що Елладська церква почне поминати предстоятеля ПЦУ у диптиху (переліку) предстоятелів помісних православних церков світу, а митрополит Епіфаній має відвідати Афіни та співслужити з предстоятелем архієпископом Ієронімом на його запрошення. Саме цей момент можна вважати формальним початком церковного спілкування.

Після рішення Елладської церкви священники та єпископи обох церков зможуть співслужити під час святих літургій, відвідувати храми та налагоджувати інші форми спілкування, зокрема і в освітній сфері.

Офіційне визнання автокефальної ПЦУ та встановлення церковного спілкування у світському житті можна порівняти з визнанням однієї держави іншою та встановленням дипломатичних стосунків.

Загалом у світі є 15 помісних православних церков світу, і їхніх предстоятелів поминають у чіткій послідовності – диптиху.

Нагадаємо:

  • 15 грудня 2018 року в Києві пройшов Об’єднавчий собор українського православ’я за участю ієрархів трьох українських православних церков, який ухвалив рішення про створення єдиної православної Церкви в Україні. Її предстоятелем був обраний митрополит Переяславський та Білоцерківський УПЦ КП Епіфаній (Думенко).
  • 5 січня 2019 року Вселенський патріарх Варфоломій в Патріаршому храмі в Стамбулі підписав томоспро автокефалію Православної Церкви України.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine