Заступник голови Меджлісу Умеров закликав Зеленського не брати участь в «нормандському саміті» без обговорення Криму

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров закликав президента України Володимира Зеленського не проводити зустріч лідерів «Нормандське четвірки» без обговорення питання про деокупацію Криму, оскільки виведення його «за дужки» переговорів дасть привід РФ заявити, що Україна визнала незаконну анексію півострова.

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров Фото: investigator.org.ua

Про це йдеться у відкритій заяві Умерова, яку він опублікував на своїй сторінці в Facebook.

«Оцінюючи ситуацію, що склалася, заявляю про неприпустимість виключення Криму в будь-яких переговорах щодо тимчасово окупованих територій України Російською Федерацією. Крим не можна «виводити за дужки». Не треба поспішати провести зустріч в «нормандського форматі» без Криму. Потім представники Росії і залежні від Газпрому європейські чиновники говоритимуть, що Україна брала участь і не ставила питання «про Крим» і, отже, визнала незаконну анексію. Участь України в будь-якій зустрічі, в будь-якому форматі, де обговорюється питання окупованих територій і не обговорюється Крим – злочин перед народом України», – зазначив заступник голови Меджлісу.

На його думку, необхідно продовжувати працювати над посиленням санкційного тиску на Росію, і «за точку відліку вважати повне відновлення територіальної цілісності України по державному кордону станом на початок 2014 року, з виведенням з України всіх військовослужбовців і військових формувань РФ». Лише тільки після виконання цих умов можна приступити до деокупації територій, визначення збитків і варіантів відшкодування, повернення в правове поле України, звільнення політв’язнів, вважає Умеров.

Він переконаний, що тільки принципова і послідовна позиція принесе перемогу Україні у взаєминах з РФ. «Півзаходи, угодовство, спроби спочатку вирішити «дрібні» проблеми, ловля риби у захопленої акваторії, торгівля чим-небудь (в тому числі газом, водою, електроенергією), а також позиція «мир за всяку ціну» – неминуче призведуть до повної капітуляції України» , – підкреслив заступник глави Меджлісу.

Крім того, він закликав Зеленського найближчим часом внести до порядку денного Верховної Ради України три законопроекти, підготовлені робочою групою Конституційної комісії на чолі з професором Володимиром Буткевичем: закон про корінні народи, закон про статус кримськотатарського народу і закон про внесення змін до статті 10 Конституції України щодо статусу Криму. «Ухвалення законів, які сприяють реалізації кримськотатарським народом своїх невід’ємних прав, стане підтвердженням того, що дії України спрямовані на демократизацію суспільства та прагнення до справедливості. Позиції України в міжнародних відносинах зміцняться», – вважає Умеров.

Нагадаємо:

  • 9 грудня лідери країн «нормандської четвірки»: президент України Володимир Зеленський, президент РФ Володимир Путін, президент Франції Еммануель Макрон та канцлерка Німеччини Ангела Меркель, проведуть зустріч у Парижі.
  • 27 листопада голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров в інтерв’ю «Голосу Америки» заявив, що відсутність згадки Криму в розмові з Володимиром Путіним під час нормандського саміту в Парижі буде сприйматися як згода України на анексію півострова.
  • Президент України Володимир Зеленський заяви, що США можуть допомогти Києву в поверненні окупованого Росією Криму та запропонува формат переговорів для обговорення цього питання: Україна, Росія, США. Він додав, що буде піднімати це питання на зустрічі 9 грудня в Парижі у нормандському форматі.
  • У Кремлі заявили, що будь-яке обговорення з Києвом питання про повернення окупованого Криму Україні неможливе.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine