Бранця Кремля Олександра Шумкова в Україні вже не вважають дезертиром – Генпрокуратура

Новини
Олександр Шумков у виправній колонії №4 Тверської області РФ Фото: Facebook Людмила Шумкова

Відкрите в Україні кримінальне провадження щодо звинувачення у дезертирстві політв’язня Кремля Олександра Шумкова, який був незаконно засуджений в Росії і утримується у виправній колонії №4 у Тверській області РФ, закрито за відсутністю кримінального правопорушення.

Про це повідомили Центру журналістських розслідувань у Генеральній прокуратурі України.

«Військовою прокуратурою Херсонського гарнізону здійснювалось досудове розслідування у кримінальному провадженні від 20.10.2017 за фактом дезертирства Шумкова О.С. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.З ст.408 КК України. За результатами досудового розслідування 29.10.2019 кримінальне провадження закрито слідчим, на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України», – йдеться у відповіді ГПУ на запит Центру журналістських розслідувань.

Частина 3 ст.408 Кримінального кодексу України встановлює санкцію у вигляді позбавлення волі від 5 до 8 років за дезертирство під час особливого періоду.

Пункт 2 частини 1 ст.284 Кримінально-процесуального кодексу України передбачає закриття кримінального провадження за відсутності в діянні складу кримінального правопорушення.

Нагадаємо:

  • В Україні військова прокуратура Херсонського гарнізону порушила проти Шумкова кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.З ст.408 КК України (дезертирство). За версією командування Чорнобаївської військової частини, солдат-контрактник Шумков самовільно покинув частину. В МЗС України стверджують, що він сам перетнув кордон з Росією.
  • За версією самого Шумкова, яку Центру журналістських розслідувань переповів його адвокат Фаріт Муртазін, Шумков був дізнавачем прокуратури і його викрала ФСБ біля українсько-російського кордону, де він мав зустрітись з інформатором щодо контрабанди наркотиків у зоні АТО.
  • У грудні 2018 року російський суд засудив до чотирьох років колонії загального режиму громадянина України Олександра Шумкова, якого Слідчий комітет Росії обвинуватив в участі у «Правому секторі», який в РФ оголошений екстремістською організацією, і діях, спрямованих «проти інтересів Росії». У Слідчому комітеті стверджують, що Шумков нібито був активним учасником «Правого сектора» і охоронцем колишнього лідера організації Дмитра Яроша. Оперативний супровід в кримінальній справі здійснювала ФСБ.
  • жовтні 2019 року Олександр Шумков, який утримується в російській колонії, оголосив голодування з вимогою до РФ не використовувати політв’язнів в якості матеріалу для шантажу в переговорах з Україною.