В Україні мають намір скасувати вимогу про вихід з іншого громадянства для отримання українського паспорта, при цьому конституційна норма про «єдине громадянство» в Україні збережеться. Однак будуть деякі обмеження щодо країн міграційного ризику, до яких відноситься і Росія, як держава-агресор.
Про це в інтерв’ю виданню Європейська правда заявив керівник Державної міграційної служби (ДМС) Максим Соколюк.
«Наразі визначається, як буде оформлено нову процедуру, але дещо вже зрозуміло. Конституційна норма про «єдине громадянство» збережеться: вона означає, що ми й надалі сприйматимемо людей як громадян лише України, незважаючи на те, чи мають вони також паспорт іншої держави. А зміна буде в тому, що ми не вимагатимемо виходу з іншого громадянства для отримання українського паспорта. Будуть певні обмеження щодо країн міграційного ризику, до яких належить і держава-агресор», – сказав Соколюк.
Він вказав, що перший крок в цьому напрямку вже зроблено – президентський законопроект №2590 поданий на розгляд до Верховної Ради.
«Цей документ, імовірно, ще необхідно дискутувати в парламенті, він може бути змінений. Не виключено, що будуть і додаткові проекти з цього питання. Але вектор змін встановив президент», – зазначив глава ДМС.
За його словами, Україні необхідно наповнення людьми для розвитку країни. «Подвійне громадянство – це до певної міри програма імміграції в Україну. Ми втрачаємо населення, дуже багато втратили економічних мігрантів. А тому повинні запропонувати певним категоріям мігрантів: «Приїжджайте в Україну»… Але гасел «Приїжджайте!» недостатньо. Потрібна економічна програма, яка би їх заохочувала це зробити», – наголосив Соколюк.
У той же час він зазначив, що якщо держава хоче інтегрувати нових громадян в українське суспільство, то повинна бути сертифікована перевірка знання історії та української мови.
На думку Соколюка, крім перевірки знань історії та мови, необхідно ввести присягу для нових громадян України.
«Зараз присяги громадянина України немає! Тому це – наша пропозиція, і вона знайшла відображення у президентському проекті змін до закону про громадянство. Якщо ви є громадянином України від народження, то, певно, присягу складати не потрібно. А якщо особа приймає українське громадянство за іншими статтями, зокрема для тих, у кого це вже не перше громадянство, це – дуже потрібна процедура», – сказав глава ДМС.
Також він вважає, що за порушення присяги можна покарати, в тому числі і позбавленням громадянства.
Нагадаємо:
- 13 серпня 2019 року президент України Володимир Зеленський підписав указ №594/2019, яким розширив перелік документів, які можуть бути підставою для набуття громадянства України, розширивши таким чином перелік осіб, які можуть отримати українське громадянство, на іноземців та осіб без громадянства, які захищали Україну, і на громадян РФ, які зазнали політичних переслідувань.