Правозахисники розповіли про дії, якщо громадян не пропускають на КПВВ через старі борги

Правозахисники благодійного фонду «Право на захист» повідомляють про випадки, коли громадян при перетині лінії розмежування на Донбасі не пропускають через контрольні пункти в'їзду-виїзду (КПВВ) з підконтрольною уряду України території через старі борги.

КПВВ «Станиця Луганська», Луганська область Фото: dpsu.gov.ua

Про це пише прес-служба благодійного фонду «Право на захист».

У січні до правозахисників звернулася Галина С.

«Жінка була дуже стурбована новиною про те, що не може повернутися додому, на непідконтрольну уряду України територію. Пояснила, що вона не є пенсіонеркою та приїхала з Донецька на підконтрольну територію за компанію з чоловіком, а от виїхати у неї не вийшло. При перетині КПВВ їй видали постанову суду «про тимчасове обмеження виїзду за межі України», – розповіли правозахисники.

Вивчив рішення суду, юристи встановили, що заборона наклав Ленінський районний суд міста Донецька у 2011 році за несплату за теплопостачання, стягувач – згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб – розташований в Донецьку. Згідно з рішенням про заборону, заборгованість в 2896,61 грн, солідарна з ще двома боржниками. За словами Галини, заборгованість погасили ще в 2012 році.

Фахівці БФ «Право на захист» подали заяву в суд про скасування тимчасового обмеження на виїзд. На підставі ч. 6 ст. 441 Цивільного процесуального кодексу України, така заява має розглядатися протягом 10 днів.

За результатами розгляду, 3 лютого суд виніс позитивне рішення. Тому Галині ще довелося почекати, поки воно вступить в законну силу, після чого буде направлено в ДПСУ для виключення жінки з реєстру осіб, щодо яких діє заборона.

У січні 2020 року в БФ «Право на захист» звернувся Георгій К. Він розповів, що не може перетнути лінію розмежування через КПВВ через заборону. З собою чоловік мав закордонний паспорт і відповідь з Пенсійного фонду про те, що з його пенсії щомісяця утримується 20% в рахунок погашення боргу за кредитними зобов’язаннями.
 
«Наші колеги відразу взялися за справу і в той же день направили запит до Державної прикордонної служби України (ДПСУ) для встановлення причин і підстав відмови в пропуску. А поки чекали відповіді, перевірили інформацію на сайті Єдиного державного реєстру судових рішень. Відповідно до неї, бенефіціар мав заборгованість по аліментам. Там же була і постанова суду про тимчасову заборону «перетинати державні кордони України». Варто відзначити, що рішення суду по аліментам датована 2011 роком, а ось про заборону перетину за клопотанням державного виконавця – 2016 року», – йдеться в повідомленні.

За інформацією правозахисників, чоловік заперечував наявність заборгованості по аліментам, і інформація все ж підтвердилася, коли він зв’язався з колишньою дружиною. Жінка не мала претензій до колишнього чоловіка, погодилася допомогти і, за рекомендаціями представників Фонду, звернулася до Державної виконавчої служби з заявою про відсутність претензій. На підставі заяви стягувача виконавче провадження закрили.

Зараз Георгій чекає виключення з реєстру осіб, які мають заборону на перетин, і скоро зможе повернутися додому.

  • Правозахисники підготували рекомендації для тих громадян, яким у КПВВ на лінії розмежування прикордонники забороняють виїзд з підконтрольної уряду України території на окупований Донбас через нібито наявність певних невиконаних зобов’язань, наприклад, заборгованості перед податковою, хоча таких зобов’язань особа вже не має.
 
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine