Як громадянину перевірити, чи є в нього обмеження виїзду на окуповану територію через КПВВ – інструкція правозахисників

Правозахисники підготували інструкцію для громадян, за якою вони можуть перевірити, чи є в них певні обмеження, через які у КПВВ прикордонники можуть їм заборонити виїзд з підконтрольної уряду України території на окуповану територію Донбасу і Криму, та як діяти у випадку відмови при перетині лінії розмежування.

КПВВ «Станиця Луганська», Луганська область Фото: dpsu.gov.ua

Про це повідомляє Благодійний фонд «Право на захист».

Як вказують правозахисники, за останній час 244 особи не були пропущені через КПВВ на сході України на тимчасово окуповану територію у зв’язку з наявністю обмеження на виїзд за межі території України, відповідно до бази даних Державної прикордонної служби України (ДПСУ).

Вони нагадали, що заборона на пропуск на тимчасово окуповану територію застосовується: щодо осіб, які не виконують рішення суду (наприклад: боргові зобов’язання) або рішення інших уповноважених осіб чи державних органів (наприклад: аліменти, податки); якщо щодо особи відкрито кримінальне провадження; якщо особа перебуває під адміністративним наглядом поліції; якщо особа володіє інформацією, яка є державною таємницею.

При цьому громадянам, які живуть на окупованій території, слід пам’ятати, що інформація про наявність заборони виїзду за межі території України не відображається автоматично в базі даних Держприкордонслужби при перетині КПВВ в напрямку контрольованих територій.

Тому громадянам рекомендують самостійно перевірити наявність/відсутність заборони на виїзд

Самостійно перевірити наявність невиконаних зобов’язань можна за допомогою відкритих державних реєстрів:

Стан розгляду справ (пошук судових рішень за ім’ям особи).
Єдиний державний реєстр боржників.
Реєстр податкових боргів.
Реєстр осіб, які перебувають у розшуку.

Зручним інструментом для одночасної перевірки в декількох реєстрах є застосунок OpenDataBot.

При цьому, наявність невиконаного зобов’язання не означає автоматичну обов’язкову заборону на виїзд за межі України, або на окуповану територію, але може бути причиною заборони через певний час.

Якщо в цих реєстрах вашого імені немає, але вам не дозволяють перетнути КПВВ в напрямку тимчасово окупованої території, то причину обмеження можна з’ясувати, подавши письмове звернення (запит) до Головного центру обробки спеціальної інформації ДПСУ (ГЦОСІ ДПСУ). Зразок звернення (запиту).

Звернення (запит) подається особисто або поштою з додаванням копії документа, що посвідчує особу, на адресу: ГЦОСІ ДПСУ, вул. Володимирська, 26, м. Київ, 01601.

Для прискорення отримання відповіді зазначайте електронну адресу, окрім тих, що розташовані на доменах www.mail.ru, www.yandex.ua, www.yandex.ru.

Після отримання відповіді, в разі потреби, зверніться до органу, який ініціював накладення обмеження, з підтверджувальними документами про погашення заборгованостей.

Якщо з якихось причин розв’язати питання самостійно не вдалося, зверніться до регіонального офісу «Право на захист». Телефони гарячої лінії БФ «Право на захист» для отримання безоплатної правової допомоги: (099) 507 50 90, (068) 507 50 90, (093) (068) 507 50 90.

Нагадаємо:

  • Правозахисники підготували рекомендації для тих громадян, яким у КПВВ на лінії розмежування прикордонники забороняють виїзд з підконтрольної уряду України території на окуповані Донбас або Крим через нібито наявність певних невиконаних зобов’язань, наприклад, заборгованості перед податковою, хоча таких зобов’язань особа вже не має.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine