Правозахисник: Указ Путіна про заборону українцям володіти землею в Криму дискримінаційний

Правозахисники вказують, що указ президента Росії Володимира Путіна, який забороняє іноземцям, а отже і громадянам України володіти земельними ділянками в прибережних регіонах окупованого Криму є дискримінаційним і порушує міжнародне гуманітарне право.

Олександр Сєдов, аналітик Кримської правозахисної групи Фото: investigator.org.ua

Про це заявив експерт Кримської правозахисної групи (КПГ) Олександр Сєдов.

Він вказав, що дійсними документами на право власності на землю в Криму є тільки документи, видані в Україні, оскільки кримський півострів є її невід’ємною територією. Цей факт закріплений в декількох резолюціях ООН та інших міжнародних документах, і, відповідно, українські документи про власність розглядаються міжнародними судами як чинні.

«На даний момент не ясно, як окупаційна влада півострова буде поводитись із земельною власністю жителів Криму, які не отримували паспорт РФ. У разі будь-якої спроби позбавити їх землі, дії окупаційної влади будуть порушенням права власності (ст.1 Додаткового протоколу Європейської конвенції прав людини, ст.53 Женевської конвенції IV, ст.46 Гаазької Конвенції про закони і звичаї сухопутної війни). Оскільки, виходячи з тексту Указу, правом власності можуть володіти тільки жителі Криму, які в умовах окупації отримали паспорт країни-окупанта, то розпорядження президента РФ є дискримінаційним за ознакою наявності або відсутності документів РФ. Це також є ще одним методом примусу жителів Криму до отримання паспорта РФ, що є порушенням ст. 45 Гаазької конвенції», – зазначив Сєдов.

Виходячи з цього, зазначив правозахисник, будь-яке обмеження права власності, яке отримано до окупації, є грубим порушенням прав людини і норм міжнародного гуманітарного права.

Нагадаємо: 

  • 20 березня 2020 року російський президент Володимир Путін своїм указом розширив перелік територій, земельні ділянки на яких не можуть бути у власності у іноземних громадян та іноземних юридичних осіб, прибережними регіонами окупованих Криму і Севастополя.
  • В прокуратуры АРК заявили, що указ Путіна про заборону українцям та іноземцям на володіння землею в прибережних районах та містах окупованого Криму отримає належну правову оцінку в рамках кримінального провадження, розпочатого за фактом привласнення української державної і приватної власності в окупованих Криму та Севастополі.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine