Прикордонники РФ не пропустили з Криму до Києва кримчанку, яка потребує лікування онкології – КПГ

На адмінкордоні з окупованим Кримом співробітники прикордонслужби ФСБ не пропустили через російський КПП жительку півострова з українським паспортом, яка прямувала з Криму до Києва. 70-річна жінка перебуває на обліку в одному з найбільших онкологічних центрів України, де регулярно проходить призначений лікарями курс лікування.

Фото: РИА Новости / Владислав Сергиенко

Про це повідомляє Кримська правозахисна група (КПГ).

5 квітня кримчанка разом з чоловіком намагалася виїхати з Криму через російський пункт пропуску «Армянськ» (навпроти українського КПВВ «Каланчак»). Попередньо жінка зателефонувала на «гарячі лінії» українських і російських прикордонників. Їй сказали, що вона зможе виїхати, оскільки у неї життєво важлива причина. Жінка має український паспорт і всі необхідні медичні документи, що підтверджують діагноз і необхідність лікування. Однак російські прикордонники відмовили хворій жінці, пославшись на те, що у мешканки Криму є російський паспорт (вимушено отриманий в Криму), і вона може, на їхню думку, лікуватися за місцем прописки на півострові.

За інформацією родички кримчанки, її чоловікові було відмовлено відразу в виїзді з Криму, а з питання самої жінки прикордонники довго радилися з керівництвом, але в підсумку її не пропустили.

«Вони лякали, що її не пустять українські прикордонники, а потім вони, російські прикордонники, не пустять її назад, до Криму, і вона залишиться на нейтральній території, між пунктами пропуску», – розповіла родичка кримчанки.

Керівник Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник пояснила, що українські прикордонники, згідно з Розпорядженням КМУ №319-р, пропустили б жінку, оскільки необхідність курсу лікування при онкології – це одна з підстав гуманітарного характеру для пропуску через КПВВ, незалежно від реєстрації місця проживання. Рішення про пропуск з таких підстав приймав би голова Державної прикордонної служби України. Однак російські прикордонники позбавили громадянку України необхідного їй лікування.

«На мій погляд, тепер кримчанка знаходиться в небезпечній ситуації, оскільки нам відомо, що рівень медицини в Криму після окупації істотно погіршився. У сфері лікування онкології, наприклад, рівень діагностики різко знизився, а багато лікарів-онкологів поїхали з півострова. У цій ситуації РФ не тільки позбавила громадянина України свободи пересування, а й тим самим створила серйозні загрози для її життя і здоров’я, адже отримати необхідне лікування в Криму для жінки зараз не представляється можливим, тому вона лікувалася в медичній установі на підконтрольній Україні території», – зазначила Скрипник.

Нагадаємо:

  • З 30 березня прикордонна служба ФСБ припинила пропускати мешканців окупованого Криму з місцевою реєстрацією на територію материкової України через російські КПП на адміністративному кордоні з півостровом через ситуацію з поширенням коронавірусу.
  • Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України повідомило, що тимчасово обмежено пропуск через контрольні пункти в’їзду-виїзду (КПВВ) на адмінкордоні окупованого Криму з Херсонською областю. Тимчасові обмеження стосуються всіх осіб, крім громадян України та членів їх сімей, з метою забезпечення захисту національних інтересів чи в зв’язку з виконанням міжнародних зобов’язань, а також представників дипломатичних установ і гуманітарних місій, які виїжджають з Криму і Севастополя.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine