Правозахисники закликають ООН звернути увагу на ситуацію з COVID-19 в місцях несвободи Криму

Коаліція організацій громадянського суспільства подала спеціальне подання до Комітету ООН з прав людини, в якому зібрані факти порушень прав людини в окупованому Росією Криму. Зокрема, правозахисники закликають звернути увагу на ситуацію з COVID-19 в місцях несвободи півострова.

СІЗО Сімферополя Фото: Facebook Эмиль Курбединов

Про це повідомляє Кримська правозахисна група (КПГ), яка входить до коаліції.

«З метою протидії поширенню COVID-19 в колоніях Криму і СІЗО введена низка обмежень. Однак реальна ситуація, виявлена в ході проведення моніторингу Кримської правозахисної групи, викликає серйозне занепокоєння. Так, в «Слідчому ізоляторі №1 Управління Федеральної служби виконання покарань по Республіці Крим і м Севастополю» організована «карантинна» камера, яка розрахована, за словами в’язнів, на 6 осіб. У цій камері поміщають людей з можливими симптомами COVID-19 або ГРВІ. У камері не забезпечені необхідні санітарно-гігієнічні умови, відсутня гаряча водопровідна вода», – зазначають правозахисники.

Вони вказують, що ув’язненим з підозрою на COVID-19 не проводять тести, а лише вимірюють температуру тіла, а також їм не видають засоби індивідуального захисту (маски і дезінфектори). При цьому саме СІЗО Сімферополя переповнене.

«Крім того, окупаційні суди не змінили своєї практики про обрання або продовження запобіжних заходів, а саме, відмовляються застосовувати заходи, не пов’язані з триманням під вартою, що значно збільшує ризики поширення COVID-19 серед цієї, особливо вразливої категорії людей», – заявили в КПГ.

Правозахисники також звертають увагу, що стосовно громадян України в порушення норм міжнародного гуманітарного права триває процес етапування з окупованого Криму в РФ. Етапування відбуваються в антисанітарних умовах без надання харчування.

Таким чином, вказують учасник коаліції, РФ порушує рекомендації міжнародних організацій щодо запобігання поширенню COVID-19 в місцях несвободи.

У зв’язку з ситуацією, що склалася в місцях позбавлення волі Криму, в яких утримують громадян України, правозахисники рекомендують Комітету ООН задати РФ такі питання:

«Яких заходів було вжито для запобігання переповнення СІЗО і колоній в Криму, і яким чином виконуються рекомендації ООН щодо скорочення термінів позбавлення волі, застосування умовно-дострокового звільнення, переваги альтернативним видам запобіжних заходам, не пов’язаних з ув’язненням осіб під варту?» і «Яким чином здійснюється скринінг на COVID-19 серед ув’язнених і надається медична допомога ув’язненим в Криму?».

Як відзначили в КПГ, 129-я сесія ООН, на якій будуть розглядатися ці питання, пройде з 29 червня по 24 липня 2020 року.

З повним текстом подання (англійською мовою) можна ознайомитися на сайті Комітету ООН з прав людини за посиланням.

Нагадаємо:

  • В кінці квітня 2020 року прокуратура АРК розпочала кримінальне провадження за фактом невжиття державою-окупантом заходів для протидії розповсюдження СОVID-19 серед кримчан, у тому числі, щодо ув’язнених, які перебувають у місцях несвободи  за ч.1 ст.438 КК України (порушення законів та звичаїв ведення війни).
  • Як переживає пандемію коронавірусу найвразливіша група українських громадян в окупованому Криму – політичні в’язні, українці та кримські татари, які незаконно позбавлені волі і чекають на незаконний суд або й відбувають незаконне  покарання у слідчих ізоляторах та тюрмах на території Криму чи Російської Федерації, дивіться в сюжеті Центру журналістських розслідувань Кримські політв’язні Кремля в умовах пандемії.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine