Рада врегулювала процедуру визначення статусу особи без громадянства

Верховна Рада врегулювала процедуру визначення статусу особи без громадянства, що дає можливість таким людям законно перебувати на території України та отримати відповідний документ.

Фото: investigator.org.ua

За прийняття в другому читанні законопроекту №2335 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визнання особою без громадянства» на пленарному засіданні 16 червня проголосував 331 народний депутат повідомляє інформаційне управління Верховної Ради.

Законом встановлюється процедура визнання особою без громадянства, що в подальшому надасть змогу для таких осіб законно перебувати на території України, отримати документ, що посвідчує їх особу та підтверджує законність проживання на території України – посвідку на тимчасове проживання та посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, а за умови проживання на території України у зазначеному статусі понад 2 роки – отримати дозвіл на імміграцію та посвідку на постійне проживання.

Законом вносяться зміни до ряду законів України, які врегульовують питання надання особам, які звернулися із заявою про визнання особою без громадянства, права на безоплатну вторинну правову допомогу та звільняють їх від сплати судового збору та авансового внеску за виконання судових рішень, які стосуються оскарження рішень про визнання особою без громадянства, надають можливості особам без громадянства реалізувати право на працю та належні умови життя.

Так, у Законі України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» зокрема: удосконалюється визначення терміну «особа без громадянства», що узгоджується із терміном «апатрид», визначеним Конвенцією про апатридів; дається визначення термінів «дитина, розлучена із сім’єю», її «законні представники»; передбачається, що із заявою про визнання особою без громадянства має право звернутися особа незважаючи на законність чи незаконність її перебування на території України; особи, яких визнано особами без громадянства в порядку, встановленому цим Законом, та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважатимуться такими, які на законних підставах тимчасово проживають на території України на період до отримання посвідки на постійне проживання чи набуття громадянства України; доповнюється новою статтею 61, якою визначається процедура визнання особою без громадянства.

Також внесено відповідні зміни до законів України «Про імміграцію», Кодексу адміністративного судочинства України, законів України «Про безоплатну правову допомогу», «Про судовий збір», «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», «Про виконавче провадження», «Про зайнятість населення».

Ухвалення Верховною Радою закону, що врегульовує процедуру визначення статусу особи без громадянства в Україні вже привітало Aгентство ООН у справах біженців в Україні (УВКБ ООН/UNHCR).

«Вітаємо усіх із прийняттям сьогодні Верховною Радою закону 2335 … Законопроект має на меті встановити процедуру, яка дозволила б нерегулярним особам без громадянства подавати заявки та перебувати в Україні на законних підставах, отримати дозвіл на тимчасове проживання, а також проїзний документ. УВКБ ООН сподівається, що це звершення допоможе у подоланні проблеми безгромадянства в Україні через яку до 35 тисяч осіб не можуть отримати навіть базові права людини», – наголосили в Агентстві ООН.

Нагадаємо:

  • За приблизними оцінками Агентства ООН у справах біженців, в Україні проживають понад 35 тисяч осіб без громадянства або тиках, які перебувають під ризиком безгромадянства.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine