Російських силовиків не карають за тортури українців у Криму – правозахисники

Кримська правозахисна група провела аналіз вироків, опублікованих на сайтах кримських «судів» і за статтями про тортури і перевищення посадових повноважень.

Фото: Новости Крыма

Істотною відмінністю російського кримінального кодексу від українського є відсутність спеціальної статті, яка передбачає покарання саме за застосування тортур.

Практика покарання за тортури в РФ, яка була поширена і на окуповану територію України, ґрунтується на застосуванні ч. 2 ст. 117 КК РФ (Катування із застосуванням тортур), ч. 3 ст. 286 КК РФ (Перевищення посадових повноважень із застосуванням чи погрозою застосування насильства) або ч. 2 ст. 302 КК РФ (примушування до давання показань із застосуванням тортур).

Покарання за ч. 2 ст. 117 КК РФ – позбавлення волі від трьох до семи років. Покарання за ч. 3 ст. 286 КК РФ – позбавлення волі від трьох до десяти років. Покарання за ч. 2 ст. 302 КК РФ – позбавлення волі від двох до восьми років.

У примітці до ст. 117 КК РФ зазначено, що під тортурами розуміється заподіяння фізичних чи моральних страждань з метою спонукання до дачі показань чи інших дій, що суперечить волі людини, а також з метою покарання або в інших цілях. У статті 286 КК РФ поняття «катування» не згадується. Частина 2 статті 302 КК РФ безпосередньо вказує склад злочину як «примус до дачі показань, поєднане із застосуванням насильства або тортури».

Експерти КПГ проаналізували вироки, опубліковані на сайтах «судів» в Криму за цими статтями.

За статтею 117 КК РФ (Катування) за період окупації розглянуто не менше 24 справ, з них по 10 рішення опубліковані на сайті «суду». У 9 з 10 випадках кримінальні справи за ст. 117 КК РФ не були пов’язані із застосуванням насильства з боку представників влади. Зазвичай це стосувалося домашнього насильства в сім’ї.

В єдиному випадку кримінальну справу за статтею 117 КК РФ було порушено стосовно співробітників МВС України, які перейшли в МВС РФ, за дії, вчинені до окупації, коли обвинувачені ще були співробітниками МВС України. В цьому випадку звинувачення включало в себе і статтю 286 КК РФ. Вирок був 4 роки і 2 місяці умовного позбавлення волі.

Всі кримінальні справи за фактом тортур на підставі заяв жертв політично-вмотивованого переслідування «слідчі органи» в Криму порушують за ст. 286 КК РФ (Перевищення посадових повноважень). Таким чином, тортури, з точки зору слідчих органів РФ, є лише одним із видів «перевищення повноважень».

У статті 286 КК РФ тільки частина 3 застосуються щодо представників влади за застосування або загрозу застосування насильства. Всього за період окупації в кримські «суди» надійшло не менше 95 справ за ч. 3 ст. 286 КК РФ. У тому числі в 64 випадках рішення по ці справах були опубліковані на сайті «суду».

На сайтах «судів» Криму відсутня інформації про розгляд справ щодо співробітників ФСБ РФ. Одночасно переважна більшість заяв про застосування катувань в рамках політично-вмотивованого переслідування в якості винних називає саме співробітників ФСБ РФ. Так, тортурам з боку ФСБ після затримання піддавалися Олександр Костенко, Євген Панов, Володимир Присич і інші фігуранти політично мотивованих кримінальних справ. Це, а також той факт, що всі відомі КПГ справи стосовно співробітників ФСБ закриті в зв’язку з «відсутністю складу злочину», говорить про фактичне «імунітет» співробітників ФСБ РФ при застосуванні тортур.

Результати моніторингу та аналізу підтверджують те, що після окупації Криму Росією застосування тортур співробітниками ФСБ РФ і поліції стосовно громадян України стало не тільки системним, а й безкарним. Кримчани також позбавлені права на правовий захист в разі застосування тортур, так як заяви про катування не розслідуються в Криму, а в судах практично не розглядаються справи про застосування тортур співробітниками силових структур РФ щодо цивільних осіб. Навіть у випадках винесення вироків за застосування насильства, покарання застосовуються мінімальні (штрафи і умовне позбавлення волі), пишуть правозахисники.

  • У березні глава Держдепартаменту США Майк Помпео представив щорічну доповідь про права людини в світі. У документі згадується і окупований Крим. Зокрема, в Держдепартаменті відзначили, що на півострові триває практика насильницьких зникнень, тортур, незаконних арештів за політичними мотивами.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine