Переселенці з 1 липня можуть змінити місце голосування на місцевих виборах: інструкція від правозахисників

Новини
Фото: investigator.org.ua

Переселенці з Донбасу і Криму з 1 липня зможуть подати заявку на зміну місця голосування на місцевих виборах. Правозахисники підготували покрокову інструкцію для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), яким чином це можна зробити.

Про це повідомляє Благодійний фонд «Право на захист».

«Вже понад 6 років вони (переселенці – ред.) проживають у нових громадах, однак не можуть впливати на їхнє життя, не можуть голосувати на місцевих виборах. Фактично ВПО прив’язані до тимчасово окупованих територій, поки не зареєструють нове місце проживання на підконтрольній території. При цьому у нових громадах ВПО живуть, працюють, сплачують податки. Відтепер переселенці зможуть голосувати на місцевих виборах і обирати тих кандидатів, які представлятимуть їхні інтереси, допомагатимуть розв’язувати нагальні проблеми», – зазначають правозахисники.

Змінити виборчу адресу, щоб проголосувати на місцевих виборах, які повинні пройти восени, можна буде з 1 липня по 9 вересня включно.

Для того, щоб змінити місце голосування, необхідно подати заяву до органу ведення Державного реєстру виборців (ДРВ).

Заяву можна подати в паперовій формі особисто або через уповноважену особу. Зразок буде розміщений в приміщенні органу ведення ДРВ.
Із заявою треба надати документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Якщо заяву подає уповноважена особа, – документ, що посвідчує її особу, і довіреність.

Заяву також можна надіслати через сайт drv.gov.ua, затвердивши її електронним цифровим підписом.
Не забудьте вказати адресу електронної пошти для отримання результату розгляду.

До заяви треба додати копію документа (-ів) для підтвердження проживання за вказаною адресою:

– договір найму (оренди) житла;
– документ, що свідчує здійснення підприємницької діяльності;
– документ, що підтверджує право власності на житло;
– довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеного особи (ВПЛ);
– документ, що засвідчує догляд за особою, місце проживання якої зареєстровано за певною адресою;
– документ, що засвідчує шлюб або родинні стосунки з уже зареєстрованою за цією адресою особою.

Заяву можна подати не раніше ніж через 180 днів після останньої зміни виборчої адреси, але не пізніше, ніж через 5 днів після початку виборчого процесу.

Заява може розглядатися до 15 днів.

Переселенцю можуть відмовити у зміні виборчої адреси, якщо:

– встановлено, що її не включили в ДРВ;
– виявлено невідповідність у відомостях у заяві та наданих відповідним органом, закладом, установою;
– встановлено, що такі зміни вже внесені в ДРВ;
– заяву про зміну виборчої адреси визнано необґрунтованою;
– заяву подано з порушенням встановлених строків.

Нагадаємо:

  • 11 червня Центральна виборча комісія затвердила порядок визначення виборчої адреси виборця, який не має зареєстрованого місця проживання. Новий порядок регулює можливість голосування виборців як на всеукраїнських, так і на місцевих виборах, для тих категорій виборців, які з певних причин не мали можливості зареєструватися за місцем проживання. Таким чином, проголосувати на місцевих виборах зможуть і переселенці. Відповідна постанова ЦВК набрала чинності з 1 липня 2020 року.
  • Згідно зі статтею 141 Конституції України, чергові вибори сільських, селищних, міських, районних, обласних рад, сільських, селищних, міських голів відбуваються в останню неділю жовтня п’ятого року повноважень відповідної ради чи відповідного голови, обраних на чергових виборах. Таким чином, чергові місцеві вибори мають відбутися 25 жовтня 2020 року.
  • Згідно з чинним законодавством, Верховна Рада призначає чергові місцеві вибори не пізніше ніж за 90 днів до дня їх проведення.