Верховна Рада прийняла закон про зниження і компенсації «зеленого» тарифу

Верховна Рада прийняла закон про зниження «зеленого» тарифу і компенсацію не менше 20% виплат по ньому з державного бюджету.

Фото: 34 канал

За прийняття законопроекту «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії» №3658 з техніко-юридичними правками проголосували 288 народних депутатів.

Документ передбачає зниження тарифів для СЕС на 15%, для ВЕС – на 7,5% без пролонгації терміну їх дії.

Крім того, згідно з прийнятим законом, Кабмін буде передбачати в держбюджеті фінансування гарантованого покупця для оплати електроенергії за «зеленим» тарифом в розмірі не менше 20% прогнозної вироблення електроенергії з альтернативних джерел на відповідний рік.

За оцінками уряду, зменшення тарифів дозволить знизити прогнозований дефіцит балансу ДП «Гарантований покупець» на 6,4 млрд грн в рік. А також знизити сумарний обсяг виплат за «зеленими» тарифами на 2 млрд євро.

Як пише журналіст БізнесЦензор.НЕТ Сергій Головньов, фактично Рада схвалила олігархічний консенсус між Ахметовим, Коломойським і Пінчуком.

«Головна новела: ретроспективно зменшується «зелений» тариф для СЕС на 15% та для ВЕС – на 7,5%. Це типу, пожертва зі сторони «зелених» інвесторів. Нагадаю, що найбільші «зелені інвестори», це Рінат Ахметов, Карл Стурен, китайська CNBM з великою вірогідністю присутності там Андрія Клюєва, британець Річард Дейтс з присутністю там Макара Пасенюка та Максим Єфімов.

Насправді, таке «зменшення» тарифу ні про що. Це десь 7 млрд грн по року. І само по собі воно ринок не сбалансує. Все одно будуть борги. У фракції Слуги народу лунали ідеї проголосувати за більше зниження. Принаймні – 30% для СЕС і 12,5% для ВЕС.

Головна проблема, що «зелений» тариф закладається в тариф на передачу для Укренерго, який сплачують всі. В тому числі і населення. Але населення (ПОКИ ЩО) більше платити не буде. Просто воно взагалі не буде платити за електроенергію, як товар. Замість нього буде платити державний «Енергоатом».

Але великі олігархічні групи теж не хочуть платити високий тариф «Укренерго». Вже перед другим читанням Андрій Герус вніс правку про те, що 20% зеленого тарифу покривається із бюджету України. Тобто, з кишень платників податку – КОЖНОГО з нас. В той же час, Дмитро Кисилевський, що до Ради працював в Інтерпайпі Віктора Пінчука, подав правку про те, що електрометалургійні підприємства не мають платити «зелений» тариф в тарифі Укренерго.

Якщо я правильно зрозумів, під визначення «зеленої металургії» підпадають «Інтерпайп Сталь» Віктора Пінчука, Нікопольський та Запорізький феросплавні Ігоря Коломойського, «Дніпроспецсталь» росіян Олександра Бабакова, Євгенія Гінера і Михайла Воєводіна з VS Energy.

Я розумію, позицію заводів: ми виробляємо і експортуємо продукцію, а сплата «зеленого» тарифу збільшить нашу собівартість. Плюс, Пінчук побудував свій завод, на відміну від Коломойського або Ахметова. Дійсно, у багатьох країнах промисловість платить менше, ніж населення. Що зробили слуги? Вони переклали виплату «зеленого» тарифу з Коломойського, Пінчука та VS Energy на всіх платників податків. Герус виніс цю правку на голосування окремо. І за неї проголосували орієнтовані на Ахметова «Батьківщина» і позафракційні. Тобто, була домовленість.

Рінат Ахметов, Ігор Коломойський, Віктор Пінчук

Тепер всі ми будемо платити Ахметову не тільки через тариф напряму. Тим більше, рано чи пізно тариф для населення виросте з таким «зеленим» тарифом. Тепер всі ми будемо платити Ахметову ще й у кожному чеку через податок. І частково – компенсувати витрати великих споживачів електроенергії. Порушено найголовніший принцип нормального ринку – за все платить споживач.

Тепер маємо ситуацію, при якій Ахметов продовжує отримувати надприбутки із вугільно-зеленої схеми. Коломойський і Пінчук отримують знижку на електроенергію.

А заплатять за все українці. І не тільки споживачі. А лицемірство в тому, що більшість з них не будуть цього розуміти», – пише Головньов.

Кабінет міністрів 10 червня підписав «Меморандум про взаєморозуміння стосовно врегулювання проблемних питань в сфері відновлюваної енергетики». Меморандум передбачає, що виробники відновлювальних джерел енергії (ВДЕ) приймають умови добровільної реструктуризації «зелених» тарифів, який передбачає їх зменшення. Зокрема, для всіх об’єктів електроенергетики, які виробляють сонячну енергію, передбачається зменшення тарифів на 15%, для об’єктів, які виробляють електроенергію з енергії вітру – на 7,5%. Також українська влада зобов’язується визначити і затвердити річні квоти підтримки «зеленої» енергетики і забезпечує проведення аукціонів з розподілу таких квот.

Як повідомлялося, уряд планує підвищення тарифів на електроенергію для населення: серед запланованих Кабміном ініціатив для забезпечення фінансової стабільності енергетики в умовах кризи – перегляд тарифів на електроенергію для населення та перегляд «зеленого тарифу». Раніше прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що Кабінет міністрів не планує в цьому році підвищувати тариф на електричну енергію для населення.

  • Тарифи на електроенергію невпинно зростатимуть. 30 квітня НАЕК «Енергоатом» розмістила інформацію про те, що виробництво найдешевшої на ринку атомної електроенергії зменшиться. Міністерство енергетики встановило новий прогнозний баланс на 2020 рік. Згідно документу виробництво атомної енергії зменшиться на 8,6%. Три енергоблоки на Запорізькій та Рівненській АЕС виведуть в резерв, а потужність семи блоків на Южно-Українській, Запорізькій, Хмельницькій та Рівненській атомних електростанціях зменшать. При цьому програє населення та промисловість, держава зазнає мільйонних збитків, у прибутку буде лише один бізнес – Ріната Ахметова. 
  • Детальніше читайте в матеріалі Центру журналістських розслідувань Зменшення потужностей АЕС – збільшення доходів Ахметова.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine