ФСБ вимагає від кримчан російський паспорт, український вважає «недійсним», штрафує – правозахисники

Новини
паспортов
Фото: КПГ

При в’їзді на окупований півострів ФСБ вимагає від кримчан пред’являти російський паспорт. Якщо у мешканця Криму немає з собою російського паспорта, а є тільки український, співробітники «прикордонного управління ФСБ РФ» виносять постанову про призначення адміністративного покарання.

За твердженням ФСБ, український паспорт для в’їзду (виїзду) на півострів є недійсним. Про це йдеться в документі, складеному 20 липня 2020 року на мешканку Криму, яка поверталася додому в Ялту з Києва, повідомляє Кримська правозахисна група.

Ялтінка повідомила Кримської правозахисній групі (КПГ), що її півтори години допитував співробітник ФСБ в російському пункті пропуску «Перекоп» (навпроти українського КПВВ «Чаплинка»).

В результаті кримчанку оштрафували на 2000 рублів за ч.1 ст. 18.1 КоАП РФ (Порушення правил перетину Державного кордону РФ).

Таким чином, російські силовики примушують кримчан пред’являти саме російський паспорт, виданий Росією в Криму в порушення міжнародних норм в рамках примусу до громадянства.

Аналітик КПГ Олександр Сєдов пояснює, що оскільки Крим є територією України, і громадяни України перебувають в Криму на законних підставах, то переслідування жителів Криму владою РФ на окупованій нею території за перетин адміністративного кордону по українським документам є порушенням свободи пересування (стаття 2 Протоколу 4 Європейської конвенції з прав людини).

«Вимога користуватися «паспортами», які влада РФ видає в Криму, при перетині адміністративного кордону з окупованим Кримом і відмова визнавати законним паспорт громадянина України, є однією з форм примусу до отримання громадянства країни-окупанта, тобто порушенням міжнародного гуманітарного права, а саме статті 45 Гаазької конвенції 1907 року (Конвенція про закони і звичаї сухопутної війни)», – зазначає експерт.

Подібна практика демонструє, що наслідком нав’язаного громадянства країни-окупанта є примус до виконання обов’язків громадян РФ (служба в армії країни-окупанта, участь в голосуваннях), переслідування мешканців Криму за законами РФ і порушення основних прав і свобод, включаючи свободу пересування.

  • 4 червня 2020 року «Кримське прикордонне управління ФСБ» попередило, що кримчани, які мають українське і російське громадянство, можуть перетинати адмінкордон з окупованим Кримом, який Росія вважає «державним кордоном РФ», лише за російським паспортом. За спробу використати український паспорт передбачені адмінштраф і відмова у виїзді.
  • У вересні 2015 року заступник керівника Федеральної міграційної служби РФ Анатолій Фоменко повідомив, що після анексії Криму жителям півострова було видано понад 2 мільйони російських паспортів.