Переселенцям потрібно моніторити свою нерухомість в «Л-ДНР», інакше її можуть «конфіскувати» – правозахисник

Переселенцям з окупованого Донбасу необхідно здійснювати постійний моніторинг власності (житло, транспортні засоби, бізнес-нерухомість та ін.), яка залишилася на непідконтрольній території. При певних обставинах окупаційні адміністрації в «Л-ДНР» її можуть визнати безхазяйною і вилучити.

Фото: presalibera.net

Про це розповів представник Уповноваженого з прав людини в Луганській і Донецькій областях Павло Лисянський, повідомляє портал «Донецкие новости».

«В кінці минулого року окупаційні адміністрації прийняли «закон» про визнання власності безхазяйною. Наприклад, є квартира, і хтось їм повідомив, що вона порожня. Вони її на кілька місяців вивішують на сайт, що знайдено таке-то майно і воно безхазяйне. Якщо протягом, скажімо, місяця не оголошується власник, це майно переходить у власність так званих «ЛНР» або «ДНР». І ця система у них працює», – сказав Лисянський.

Він зазначив, що в «республіках» вже на кінець 2019 року був перелік такого майна.

«Це квартири, бізнес-нерухомість – ті ж контейнери на ринках, транспортні засоби та ін. Наприклад, приїжджають на стоянку, бачать автомобіль. Спочатку його не чіпають, а фотографують, вивішують до себе на сайт. Пройшов термін, власник не з’явився – все, машину відвозять», – додав правозахисник.

Він зазначив, що якщо людина постійно проживає на підконтрольній території, то вона має постійно моніторити ситуацію зі своєю власністю в «Л-ДНР». Щоб її зберегти, доведеться виконувати ряд вимог.

«Наприклад, квартира. За неї потрібно там оплачувати комунальні послуги. Тому що якщо не платити, то вони це бачать, і вони її конфіскують швидше. Як правило, краще просити рідних або друзів, які там залишилися, щоб вони вносили оплату», – вказав Лисянський.

За його словами, якщо людина побачила свою нерухомість на «республіканському» сайті і у неї немає можливості приїхати в «Л-ДНР», або в’їзд їй заборонений, то вона може її втратити. «Навіть якщо вона їм буде дзвонити, писати, вони все одно скажуть – приїжджайте. І якщо вона не приїде, то нерухомість конфіскують», – констатував представник омбудсмена.

«За нашими даними, вони розробили цю систему, щоб збільшити свій бюджет. Тому що Російська Федерація плавно-плавно зменшує фінансування. І російські «куратори» ставлять їм завдання – вчіться самостійно поповнювати бюджет. Тому що зараз, як мені повідомили, фінансування йде в пропорції 10/90. 90% – це дотації, а 10% вони якось повинні знаходити самі. Але, а за рахунок чого їм наповнювати бюджет? Природно, за рахунок громадян – вводять нові податки, ось конфіскують майно. А по суті справи, це ж звичайний грабіж», – пояснив Лисянський.

Він також акцентував увагу, як «помпезно вони там дарують квартири – заслуженим працівникам окупаційних адміністрацій тощо». «Звідки ці квартири? Ось з цього джерела. Тому що житло там не будується, будинки нові не здаються», – вказав правозахисник.

Представник омбудсмена підкреслив, що така «конфіскація» – це пряме порушення прав людини. «Ми, звичайно, дані факти документуємо. Якщо це не зафіксувати, то в нинішньому потоці інформації цей факт просто загубиться, про нього з часом забудуть. Навіть якщо людина говорить – я змирився, тому що все одно туди не повернуся. Але все одно справедливість ж повинна бути відновлена, тому документувати такі факти потрібно, щоб потім цю ситуацію виправити», – резюмував Лисянський.

Нагадаємо:

  • 27 липня до Міжнародного кримінального суду (МКС) в Гаазі передана інформація про 3952 жертви порушення права власності в незаконно окупованому Росією Криму. Повідомлення було підготовлене спільно прокуратурою АРК та Регіональним центром прав людини на основі моніторингу судових рішень на півострові.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine