Рада ухвалила у першому читання законопроєкт про Бюро економічної безпеки України

Новини
Фото: bykvu.com

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроект про створення Бюро економічної безпеки України, яке має розслідувати економічні злочини. Податкова міліція, а також підрозділи контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки СБУ мають бути ліквідовані.

За прийняття за основу законопроєкту №3087-д «Про Бюро економічної безпеки України» 3 вересня в залі парламенту проголосували 245 народних депутатів, повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на трансляцію телеканалу «Рада».

Як вказується у пояснювальній записці, законопроєкт розроблено з метою ліквідації податкової міліції, оптимізації структури та чисельності органів, які ведуть боротьбу зі злочинами у сфері економіки, усунення дублювання їх функцій та створення Бюро економічних безпеки (БЕБ) з метою запобігання, попередження, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, віднесених законом до їх підслідності.

Документ визначає мету, принципи, правові та організаційні засади створення та діяльності Бюро економічної безпеки як правоохоронного органу, на який покладається виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень у сфері економіки, що створюють загрозу життєво важливим інтересам України, а також запобігання їх вчиненню у майбутньому.

Проєкт визначає завдання та повноваження БЕБ як аналітичного органу, контроль за його діяльністю, правовий статус, обов’язки та відповідальність його працівників, основи його співпраці з державними органами, підприємствами, установами та організаціями, компетентними органами інших держав та міжнародними організаціями, юридичними та фізичними особами та закладаються основи правоохоронної діяльності, керованої аналітикою.

Згідно із законопроєктом, директора БЕБ призначає президент за поданням конкурсної комісії, що подає на розгляд глави держави три найкращі кандидатури. Директор БЕБ підзвітний Верховній Раді та президентові. Глава держави має проводити незалежний аудит ефективності діяльності бюро.

Проєкт передбачає загальну чисельність співробітників БЕБ до 4 тисяч осіб зі створенням у його складі підрозділів детективів-аналітиків і зовнішнього контролю. Працівниками бюро стануть державні службовці, які мають спеціальні звання, а також військові та співробітники, котрі працюватимуть за трудовим договором. Їхній посадовий оклад пропонується встановити на рівні не менше 20 прожиткових мінімумів.

У документі також передбачена ліквідація податкової міліції, а також підрозділів контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки СБУ.

Законопроєкт передбачає перехідний період, щоб уникнути колапсу в системі: кримінальні провадження буде передано Офісу генерального прокуратура, а потім до нового органу, який розпочне свою діяльність, коли в його штаті буде 30% працівників.

Нагадаємо:

  • 25 вересня 2019 року Кабмін України продовжив повноваження податкової міліції – правоохоронного органу, за ліквідацію якого Верховна Рада проголосувала ще у 2016 році. Відповідно постанови КМУ №846 податкова міліція Державної фіскальної служби продовжує виконувати свої функції до запуску нового органу з боротьби з фінансовими злочинами.