Меджліс кримськотатарського народу вказує на суттєві проблеми у системній взаємодії та співпраці з Офісом президента України щодо вирішення питань захисту прав кримськотатарського народу та облаштування вимушених переселенців з окупованого Криму.
Про це йдеться у заяві президії Меджлісу, яку опублікував його голова Рефат Чубаров 7 жовтня на своїй сторінці у Facebook.
Автори документу нагадали, що головною метою Меджлісу, який в період між сесіями Курултаю кримськотатарського народу має статус єдиного вищого повноважного представницько-виконавчого органу кримськотатарського народу, є ліквідація наслідків геноциду, вчиненого радянською державою щодо кримських татар, відновлення національних і політичних прав кримськотатарського народу і реалізація його права на самовизначення на своїй національній території – в Криму.
«Із скоєнням РФ у лютому 2014 року збройної агресії проти України і тимчасовою окупацією Криму головним завданням Меджлісу кримськотатарського народу стала деокупація Криму і відновлення державного суверенітету України над Кримським півостровом та прилеглими до нього акваторіями Чорного та Азовського морів», – йдеться у заяві.
Крім того, особливу увагу у своїй діяльності Меджліс приділяє питанням захисту прав кримськотатарського народу і прав людини в тимчасово окупованому Криму, а також прав громадян України – вихідців з тимчасово окупованого Криму.
«Очевидно, що своєчасне вирішення в інтересах людей і Української держави питань, що виникають, вимагає вибудовування системної взаємодії та співпраці Меджлісу кримськотатарського народу з органами державної влади України, перш за все з президентом України. Так, в грудні 2019 року відповідно до доручення президента України представництвом президента України в АРК спільно з Меджлісом кримськотатарського народу був розроблений і представлений в Офіс президента проект Указу президента України «Про співробітництво з Меджлісом кримськотатарського народу», розгляд якого, на жаль, «триває» і по сьогодні», – йдеться у документі.
Також, зазначили у президії Меджлісу, «залишаються не реалізованими попередні узгодженості» про подальшу роботу над переданими в Офіс президента України проектами законів «Про статус кримськотатарського народу», «Про корінні народи в Україні», «Про внесення змін до Конституції України в частині Розділу Х «Автономна Республіка Крим».
Крім того, «зависли» на рівні розгляду низка інших питань, що мають важливе значення для облаштування вимушених переселенців з Криму.
«Меджліс кримськотатарського народу, підтверджуючи свою прихильність до системної взаємодії та співпраці з органами державної влади України, виходить з того, що основою для такої співпраці є поважливе ставлення до кримськотатарського народу і його національних інститутів – Меджлісу кримськотатарського народу і Курултаю кримськотатарського народу – та спільна робота з метою якнайшвидшої деокупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя і відновлення державного суверенітету України над Кримом та прилеглими до нього акваторіями Чорного та Азовського морів», – наголошується в заяві.
Нагадаємо:
- В травні 2017 року в Україні була створена робоча група з напрацювання пропозицій змін і доповнень до Конституції України щодо АР Крим. До її складу увійшли народні депутати всіх фракцій, провідні правознавці та юристи, а також представники Меджлісу кримськотатарського народу. У квітні 2018 року робоча група завершила роботу над поправками та прийняла текст змін і доповнень.
- 10 жовтня 2019 року Рефат Чубаров зазначив, що нова українська влада не поспішає з розглядом законопроєкту про внесення змін до Конституції щодо статусу Криму, а також законопроєктів про статус кримськотатарського народу та про корінні народи в Україні.
- 20 травня 2020 року президент України Володимир Зеленський заявив, що робоча група експертів, створена за домовленістю з Меджлісом кримськотатарського народу, напрацює зміни до Конституції та законодавства України щодо автономії кримських татар у Криму та захисту прав кримськотатарського народу.