Закон про амністію в Україні потрібно приймати вже зараз – Резніков

Новини
Віце-прем’єр-міністр - міністр з питань реінтеграції ТОТ Олексій Резніков Фото: mtot.gov.ua

Закон про амністію Україні потрібно приймати якомога швидше, не чекаючи деокупації Криму і Донбасу. При цьому тотальної амністії не буде, оскільки ті, хто на окупованих територіях здійснював військові злочини, злочини проти людяності, вбивав і катував, не можуть бути амністовані, оскільки це б суперечило б міжнародним принципам і конвенціям.

Про це заявив віце-прем’єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков в інтерв’ю виданню ZN.UA.

«Закон потрібно приймати вже зараз. Чим швидше тим краще. Єдине, мені більше до душі називати його законом про відповідальність», – сказав Резніков.

З урахуванням того, що в 2014 році Верховна Рада вже голосувала такий закон, але він так і не був підписаний спікером парламенту і президентом, він вважає, що потрібно не завершувати законодавчу процедуру його прийняття, а підготувати новий законопроект.

«Я не знаю, що в підсумку зробить парламент. Я вважаю, що потрібно сідати і писати новий – зрозумілий українському суспільству на всій території України, в тому числі в Криму та окупованій частині Донбасу», – зазначив віце-прем’єр.

При цьому він пояснив, що про «тотальну амністію» не може бути й мови.

«Ключовим елементом розмежування в амністії буде тяжкість вчиненого правопорушення. (…) Це означає, що військові злочини, геноцид, злочини проти людяності не можуть бути амністовані ні за яких умов. Ті, хто холоднокровно організовував і здійснював вбивства, катував, мародерствував, не можуть бути амністовані», – сказав Рєзніков.

На його думку, навіть гіпотетичне прийняття Україною умовного «закону про тотальну амністію» суперечило б міжнародним принципам і конвенціям.

«Тому українська формула амністування точно також не може включати військових злочинців, вбивць, які здійснювали злочини проти людяності і гуманізму, а також «верхівку» – організаторів цих злочинів», – додав міністр.

Він запропонував в питанні амністії спиратися на міжнародний досвід. Так, до 1980-х років у всіх основних конфліктах йшли по шляху «тотальної амністії», коли прощали всіх. Але досвід виявився невдалим: у цьому випадку порушуються права жертв, право на правду, справедливість і знання, хто ж скоював злочини. У 2004 році генеральний секретар ООН Кофі Аннан озвучив основні принципи перехідного правосуддя, визнані організацією.

За словами Резнікова, в української влади «амбітна мета описати перехідне правосуддя як ключовий елемент перехідного періоду». Він сподівається на те, що парламент прийме ряд відповідних законів.

«Амністія є одним з обов’язкових умов перехідного правосуддя. Тому що її головна мета – роззброїти і припинити опір більшості людей, що знаходяться сьогодні в окопах зі зброєю», – пояснив віце-прем’єр.

Їх, за оцінками експертів, на окупованій території Донбасу близько 30-35 тисяч, розділений на 1-й і 2-й армійські корпуси під контролем Південного військового округу ЗС Росії.

«У тих окопах з автоматами разом з російськими військовими знаходяться і наші з вами співгромадяни, які по ряду причин служать сьогодні в окупаційної армії», – нагадав Резніков.

Він вважає, що якщо людина стоїть на КПВВ в уніформі і з автоматом і займається тим, що піднімає і опускає шлагбаум, але не здійснювала тяжких злочинів, то вона потрапить під амністування. Але його командир, який віддавав команди, вбивав, катував у в’язниці «Ізоляція» (в окупованому Донецьку – ред.), не може бути амністований, і буде нести всю повноту відповідальності.

«Амністія – це звільнення від покарання або від інших видів переслідування за скоєні діяння. Але це не означає, що тобі скажуть, що ти не робив правопорушення. Здійснював. Ти все одно встав проти конституційного ладу держави, в якій ти живеш», – пояснює Резніков.

Він також висловив думку, хто повинен приймати рішення про амністію.

«Питання, хто це буде робити. Нам необхідно створити певні тимчасові судові інстанції, в тому числі з міжнародною присутністю, щоб забезпечити довіру, тому що без довіри ця система працювати не буде. Можливо, це будуть тимчасові комісії», – сказав Резніков.

За його словами, людина може здатися і пізніше, через кілька років після закінчення російсько-української війни, але «тоді вже будуть працювати українські суди, прокуратура, правоохоронні органи».

Нагадаємо:

  • Постійний представник президента України в АР Крим, член робочої групи по реінтеграції тимчасово окупованих територій Комісії з питань правової політики Антон Кориневич зазначає, що амністія не може бути застосована по відношенню до людей, які вчинили військові злочини, злочини проти людяності на окупованих нині територіях Донбасу.
  • у лютому 2020 року представники Генпрокуратури України обговорили з офісом прокурора Міжнародного кримінального суду в Гаазі докази злочинів РФ у Криму і на Донбасі.