У Степанова хочуть забрати собі всі медичні закупівлі – Bihus.Info

Міністерство охорони здоров’я України може повністю повернути собі контроль над закупівлями, які наразі проводяться через підпорядковане йому державне підприємство «Медичні закупівлі України». Цей контроль може нести корупційні ризики та значно розтягувати процес у часі.

Журналісти Bihus.Info отримали у розпорядження копію проєкту постанови, яку Кабмін України має розглянути на найближчих засіданнях.

Мова йде про зміни до вже затвердженого порядку використання бюджетних коштів на централізовані медичні закупівлі. Порядку, яким усі закупівельні процеси відмежовані від міністерства і передані спеціалізованому ДП. Проте нововведеннями МОЗ може повернути собі фактично повний контроль над процесом. Зокрема, виключне право формувати технічні вимоги та характеристики до товарів перед оголошенням торгів. Це, в свою чергу, загрожує внесенням заздалегідь узгоджених під конкретний товар умов, що дозволить не допускати інших учасників на торги.

proyekt-postanovy_page-0001-1

 

Прокоментувати заплановані зміни журналістам Bihus.Info міністр охорони здоров’я Максим Степанов не захотів.

Нагадаємо, з 2015-го року задля зменшення корупційних ризиків при купівлі лікарських засобів, обладнання і виробів медичного призначення – закупівельні функції від МОЗ передали спочатку до міжнародних організації. За оцінкою Рахункової палати – це одразу дозволило заощадити до 39% бюджетних коштів, а окремі ліки держава почала купувати у 67 разів дешевше, ніж це робило міністерство до 2015 року. У 2018 році для виконання цих функцій було спеціально створено державне підприємство «Медичні закупівлі України».

Повноцінно ДП запрацювало тільки цього року і мало б здійснити закупівлі за 14-ма напрямками – серед яких онкологія, серцево-судинні захворювання, гемофілія та інші. Проте через бюрократичність процедури – у червні уряд зобов’язав «Медичні закупівлі України» узгоджувати кожен крок з МОЗ, цей процес розтягнувся. Причому МОЗ міг по кілька тижнів не відповідати на листи від ДП, тим самим гальмувати початок оголошення закупівель.

Крім того, у зв’язку з пандемією коронавірусу держпідприємству передали ще й усі закупівлі за виділені МОЗ гроші з Фонду боротьби з COVID-19 – спочатку 2,4 млрд грн на засоби захисту для медиків і забезпечення лабораторій, плюс 100 млн на апарати ШВЛ, пізніше ще 5,3 млрд грн на обладнання для приймальних відділень. І вже на перших торгах ДП почало «збивати» запропоновані МОЗом ціни. Причому економія сягала подекуди понад 70%.

Але якщо уряд підтримає зміни – то і закупівлі за кошти з антиковідного фонду також опиняться під контролем міністерства.

Нагадаємо:

  • Міністерство охорони здоров’я станом на 20 серпня з 2,4 млрд грн, які уряд ще у травні виділив з Фонду боротьби з СOVID-19 на засоби захисту для медиків, витратило на закупівлі менше 37 млн грн (1,5%). Решта коштів досі не освоєна, а більшість товарів з переліку так і не закуплена.
  • Станом на 5 жовтня, попри щоденне зростання рівня захворюваності на COVID-19, з 66 млрд грн Фонду боротьби з COVID-19 на підтримку та захист медиків витрачено лише 1,5 млрд грн, ще трохи більше пішло на ремонт приймальних відділень лікарень. В той же час на ремонт та будівництво доріг з цього ж Фонду вже освоїли 13 млрд грн.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine