МЗС України висловило РФ протест через незаконні археологічні розкопки в окупованому Криму

Новини

Міністерство закордонних справ України заявило рішучий протест Росії у зв’язку з проведенням археологічних розкопок, що здійснюються в межах так званого проєкту «Кримська війна» на території Альмінської долини та в Севастополї із грубим порушенням норм міжнародного права і законодавства України.

Про це йдеться у коментарі українського зовнішньополітичного відомства.

«Росія має припинити всі незаконні археологічні розкопки та земляні роботи на території Альмінської долини та в місті Севастополь, а також забезпечити належне ставлення до усієї української історико-культурної спадщини на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, зокрема в частині неухильного виконання зобов’язань Росії відповідно до норм міжнародного права», – наголосили у МЗС.

У міністерстві нагадали, що відповідно до положень Конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту від 14 травня 1954 року, РФ як держава-окупант має поважати культурні цінності, розташовані на тимчасово окупованій території України, а також вживати необхідних заходів для їхнього збереження.

Також вказали у МЗС, рекомендаціями Генеральної конференції ЮНЕСКО, що визначає принципи міжнародної регламентації археологічних розкопок від 5 грудня 1956 року, передбачено, що, у випадку збройного конфлікту, держава, яка окупувала територію іншої держави, має утримуватися від проведення археологічних розкопок на окупованій території.

Як повідомило видання «Новый Севастополь», 3 жовтня останки 155 французьких солдатів, які загинули під час Першої оборони Севастополя 1854-1855 років, перепоховали на території Меморіального французького кладовища. Акція відбулася в рамках проекту «Крим – Севастополь 2020», який реалізує Фонд розвитку російсько-французьких історичних ініціатив під керівництвом П’єра Малиновські. У його ході на півострові проходять розкопки з метою пошуку останків російських, французьких і англійських солдатів, загиблих в роки Кримської війни 1853-1856 років.

Перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова повідомила агентству Укрінформ, що останки французьких солдатів були виявлені ще до окупації Криму.

«Слід зазначити, що останки французьких солдатів були відкриті Україною ще до окупації Криму – в 2013 році в ході будівництва. На жаль, окупація не дозволила здійснити їх перепоховання, і весь цей час вони перебували на зберіганні. В даному випадку Росія під ширмою приватних історичних проектів намагається продемонструвати «плідні міжнародні контакти» Криму, який сьогодні перебуває в міжнародній ізоляції», – зазначила Джапарова.

За її словами, ще напередодні цього так званого проекту в МЗС вжили відповідні превентивні політико-дипломатичні заходи.

«Наше посольство у Франції провело інтенсивну роботу з метою роз’яснення позиції України, яка полягає в тому, що реалізація будь-яких «міжнародних» проектів з російською окупаційною адміністрацією тимчасово окупованої території Криму є порушенням політики невизнання спроби анексії Росією тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополь, яка закріплена в резолюції Генеральної асамблеї ООН 68/262 від 27.03.2014 року, а також в щорічних (з 2016 р) резолюціях ГА ООН «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі (Україна)» і з 2018 року – в резолюціях ГА ООН «Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя (Україна), а також частин Чорного та Азовського морів», – повідомила 1-ша заступниця міністра.

Нагадаємо:

  • 14 травня 2020 року президент України підписав указ про введення в дію нових санкцій щодо юридичних та фізичних осіб РФ. У нових санкційних списках РНБО України опинились 23 культурних і наукових установ Росії, а також 38 російських і кримських телеканалів, радіо і медіаресурсів. Санкції терміном на 3 роки ввели проти низки відомих російських музеїв, університетів, наукових установ та громадських організацій. Серед них – Ермітаж, Музей мистецтв імені Пушкіна, Московський державний університет імені Ломоносова, «Російське географічне товариство» та Інститут археології Російської академії наук. Крім того, під санкціями також виявилися наукові, культурні та освітні організації, що працюють в окупованому Криму.