Сполучені Штати Америки 3 листопада обирають нового президента. Усього у виборчому бюлетені вісім кандидатів, але традиційно головними конкурентами є кандидати від Республіканської та Демократичної партій – чинний президент США Дональд Трамп (Donald Trump) і колишній віцепрезидент часів президента Барака Обами Джозеф Байден (Joseph Biden).
Першими традиційно відкрилися дільниці у штаті Нью-Гемпшир – ще о 6:00 за Києвом, а до 13:00 голосування почалося і на решті території США, повідомляє hromadske.
За попередніми опитуваннями, відповідно до даних проєкту FiveThirtyEight, Байден випереджає Трампа в загальнонаціональних опитуваннях: у демократа майже 52%, а в чинного президента-республіканця трохи більш як 43%. Але через особливості виборчої системи США покладатися на ці дані не варто.
Річ у тім, що президента у Штатах обирають не виборці, а делеговані ними представники – колегія виборщиків. Їх усього 538, і для перемоги кандидат має заручитися підтримкою мінімум 270 з них.
Однак в 48 штатах діє правило «переможець забирає все»: навіть якщо кандидат переміг у штаті з мінімальним відривом, йому дістаються голоси всіх виборщиків цього штату. Саме тому у 2016 році Трамп став президентом, хоча за нього віддали на майже три мільйони голосів менше, ніж за демократку Гілларі Клінтон.
За даними United States Elections Project університету Флориди, дочасно свої голоси віддали майже 100 мільйонів американців (40% усіх виборців і 72% від тих, хто голосував на виборах у 2016 році), зокрема майже 64 мільйони – поштою. Це безпрецедентні показники за виборчу історію США.
Однією з причин такої виборчої активності американців стала епідемія коронавірусу. Щоб не стояти в чергах і наражати себе на небезпеку, виборці скористалися можливістю віддати голос завчасно або поштою. Останній метод голосування неодноразово критикував президент США Дональд Трамп, стверджуючи, що він може призвести до фальсифікацій.
Формально результати голосування Федеральна виборча комісія має оголосити до 8 грудня, але на практиці вони відомі вже в ніч після дня виборів. Але через велику кількість відданих поштою голосів і епідемію коронавірусу цьогоріч, схоже, цього може й не статися.
Утім уже з 4 листопада можна очікувати попередніх результатів голосування на перших виборчих дільницях. Оскільки прихильники Республіканської партії менш схильні голосувати поштою або завчасно, найімовірніше, більшість голосів попервах будуть на користь Трампа (спершу рахують голоси на дільницях).
Особливу увагу слід звертати на штати, що приносять кандидатам велику кількість виборщиків (приміром, найбільш заселена Каліфорнія дає кандидату 55 виборщиків із 270, необхідних для перемоги), а також вісім «хитких штатів», які історично підтримували кандидатів від різних партій.
Нагадаємо:
- 8 листопада 2016 року кандидат від Республіканської партії Дональд Трамп здобув перемогу на виборах президента США.
- 6 січня 2017 року після голосування вибірників за кандидатів в президенти, яке відбулося 19 грудня 2016 року, їх результати затвердив Конгрес США.
- 20 січня 2017 року Дональд Трамп склав урочисту присягу і отримав офіційні повноваження 45-го президента США.