На адмінмежі з Кримом затримано колишнього заступника начальника ГУ МВС в АРК Миколу Федоряна

Новини
Микола Федорян Фото: RFE/RL

На КПВВ «Каланчак» при спробі виїзду на тимчасово окуповану територію півострова Крим затримано громадянина України, який систематично надавав допомогу окупаційним правоохоронцям при проведенні численних незаконних обшуків і затримань громадян в так званих «справах кримських мусульман” 
(справах «Хізб ут-Тахрір»). Як стало відомо Центру журналістських розслідувань, мова йде про Миколу Федоряна, який був заступником начальника – начальником міліції громадської безпеки ГУМВС України в АР Крим з 2005 по 2011 рік.

Як повідомили в прокуратурі АРК і міста Севастополі, затримали Федоряна в суботу, 7 листопада 2020 року, на КПВВ «Каланчак».

«У суботу, 7 листопада 2020 року, на КПВВ «Каланчак» при спробі виїзду на тимчасово окуповану територію півострова Крим затримано громадянина України, який систематично надавав допомогу окупаційним правоохоронцям при проведенні численних незаконних обшуків і затримань громадян у так званих справах «Хізб ут-Тахрір».

Наразі, прокуратурою Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, спільно з СВ ГУ СБУ в Автономній Республіці Крим (з дислокацією в м. Херсон) вказаному громадянину України повідомлено про підозру у вчиненні державної зради (ч. 1 ст. 111 КК України).

Встановлено, що підозрюваний, з 2012 року обіймав посаду начальника управління транспорту та авіації АТ «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз». Після окупації Російською Федерацією півострова Крим у 2014 році, залишився працювати на вказаному товаристві, яке було незаконно захоплене окупаційною владою півострова та перереєстроване за законодавством РФ під назвою «Державне унітарне підприємство «Чорноморнафтогаз».

Використовуючи своє службове становище, щонайменше з 26.03.2019 надавав допомогу окупаційним правоохоронцям, а саме «Службі захисту конституційного ладу Управління ФСБ РФ по Республіці Крим» у організації проведення ряду незаконних обшуків у домоволодіннях представників кримськотатарського народу, які переслідувались за нібито участь в організації «Хізб ут-Тахрір».

Підозрюваний систематично забезпечував окупаційних правоохоронців транспортними засобами при проведенні обшуків, а також для конвоювання незаконно затриманих осіб до СІЗО та «Управління ФСБ РФ по Республіці Крим», – повідомили в прокуратурі АРК.

У відомстві також повідомили, що використовуючи своє службове становище, щонайменше з 26.03.2019 року він надавав допомогу окупаційним правоохоронцям, а саме «Службі захисту конституційного ладу Управління ФСБ РФ по Республіці Крим» у організації проведення ряду незаконних обшуків у домоволодіннях представників кримськотатарського народу, які переслідувались за нібито участь в організації «Хізб ут-Тахрір».

«Підозрюваний систематично забезпечував окупаційних правоохоронців транспортними засобами при проведенні обшуків, а також для конвоювання незаконно затриманих осіб до СІЗО та «Управління ФСБ РФ по Республіці Крим».

Як приклад, 27.03.2019 підозрюваний надавав транспортні засоби співробітниками окупаційного «Управління ФСБ РФ по Республіці Крим» для проведення на території м. Сімферополя 25 незаконних обшуків у домоволодіннях кримських татар, за результатами яких затримано 23 особи.

Таким чином, вказаний громадянин України підозрюється у вчиненні державної зради, шляхом надання іноземній державі допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, тобто за ч. 1 ст. 111 КК України. На даний час підозрюваний затриманий у порядку ст. 208 КПК України, найближчим часом Херсонським міським судом буде розглянуто клопотання про обрання йому запобіжного заходу», – додали у прокуратурі.

Микола Ауреловіч Федорян народився 8 березня 1960 року в Чернівецькій області. У 1991 році він закінчив історичний факультет Сімферопольського державного університету, а в 2003 році – Харківський національний університет внутрішніх справ. У міліції Микола Федорян служив з 1982 року – міліціонером відділу охорони міліції в Євпаторії. З 1999 року по 2005 рік працював начальником міліції Судака, а 15 грудня 2005 року був призначений заступником начальника – начальником міліції громадської безпеки ГУМВС України в АР Крим.

Нагадаємо:

  • 27 березня 2019 року в Криму російські силовики провели обшуки в 25 будинках кримських татар. Обшуки пройшли в селі Строгонівка Сімферопольського району і в мікрорайоні Кам’янка Сімферополя. 27 і 28 березня «Київський райсуд» Сімферополя заарештував всіх затриманих активістів. 
  • 28 березня 2019 року у російському Ростові-на-Дону силовики затримали трьох активістів «Кримської солідарності» – Ремзі Бекирова, Османа Аріфмеметова і Владлена Абдулкадирова, в будинках яких у Криму напередодні пройшли обшуки.
  • 27 і 28 березня 2019 року «Київський райсуд» Сімферополя заарештував всіх затриманих активістів.
  • У серпні 2020 року ФСБ завершила досудове слідство у другій сімферопольській «справі кримських мусульман». Групу з 25 затриманих в окупованому Криму фігурантів справи розділили на п’ять груп по п’ять чоловік, ще четверо числяться в розшуку. Частина заарештованих у справі утримуються в Ростовській області РФ, частина – в Криму.