«Леонід Кравчук принципово вимагає від російської сторони як учасника ТКГ взяти на себе політичну відповідальність та офіційно визначити свою позицію щодо необхідності виконати домовленості, досягнуті на найвищому рівні у Парижі у 2019 році, до кінця цього року», – йдеться у повідомленні на офіційній Facebook-сторінці делегації України в ТКГ після засідання.
«Консолідована позиція лідерів держав «нормандського формату», які ухвалили під час своїх зустрічей низку документів щодо врегулювання російсько-українського збройного конфлікту, є головним дороговказом для подальшої роботи», – зазначили в українській делегації.
Українська делегація не залишає впевненості в тому, що ця позиція продовжить бути основою ефективної спільної роботи і в рамках ТКГ.
Представник ОРДО в українській делегації у ТКГ Сергій Гармаш заявив, що Росія відмовляється виступити суб’єктом подання плану врегулювання війни на Донбасі
«Сьогодні була найжорсткіша ТКГ на моїй пам’яті. Вони дістали навіть всетерплячого дипломатичного Кравчука! Проста і зрозуміла, здавалося б, річ – якщо ОРДЛО України не є членами ТКГ (Україна, Росія, ОБСЄ), то як можна розглядати на рівні ТКГ – міжнародних (!) консультацій – документ поданий цим не членів? Тим більше, що в Мінському комплексі заходів, до виконання якого нас постійно закликають росіяни, функції ОРДЛО чітко позначені: погоджувати і консультувати (!) – нічого іншого, щодо політичного врегулювання, там немає. Тим більше, – що всі рішення, напрацьовані в ТКГ буде імплементувати або НЕ імплементувати Верховна Рада України. А як вона може імплементувати план по врегулюванню конфлікту, якщо друга сторона конфлікту (яка фінансує і контролює його) не хоче подавати його від свого імені як член ТКГ і учасник переговорів, а просовує від нечлена, що не є суб’єктом і не несе жодної відповідальності за невиконання прийнятих рішень?», – написав Гармаш.
При цьому член української делегації наголосив, що в разі подання плану врегулювання від імені РФ Україні доведеться його розглядати навіть за умови незгоди з його положеннями.
«Здавалося б, якщо Росія зацікавлена у вирішенні конфлікту, а не просто в суб’єктивізація ОРДЛО або звинуваченнях України в зриві домовленостей, вона офіційно направляє цей мирний план від свого імені, як учасника ТКГ – і процес пішов! Незалежно від того, подобається нам цей план чи ні, ми були б змушені з ним працювати – переговори є переговори. І нам абсолютно не важливо де його підготували: на окупованій території ОРДЛО, В Москві або Північної Кореї, наприклад. Нам важливо щоб був легітимний суб’єкт подачі документа і відповідальний за його виконання», – пояснив Гармаш.
Представник ОРДО в українській делегації у ТКГ додав, що натомість Росія прагне зробити вигляд, що відмова від подання такого плану є намаганням «не втручатися у внутрішні спави України».
«Але у Москви своя логіка. Сьогодні на ТКГ на чергове прохання Кравчука до РФ офіційно представити в ТКГ план дій від російської делегації або подати план ОРДЛО від імені російської делегації Гризлов заявив, що якби такий план і з’явився, то це було б втручанням Росії у внутрішні справи України, на що Росія, звичайно ж, піти не може», – розповів Гармаш.
Українська делегація Тристоронньої контактної групи попросила російську сторону підтвердити заяву бойовиків ОРДЛО, які запропонували свій план по врегулюванню ситуації на Донбасі.
Зокрема, бойовики висунули такі вимоги:
- створення «дорожньої карти» з 15 кроків;
- подання президентом Володимиром Зеленським змін до Конституції для закріплення в ній окремих районів Донецької та Луганської областей. Ці зміни, разом з особливим самоврядуванням, повинні діяти до 2050 року;
- до цієї статті має бути заборонено внесення змін без думки місцевого населення. Цю ж думку можна буде дізнатися під час референдуму, який рекомендують провести в період від 2045 до 2049 років;
- проведення виборів до передачі кордону;
- затвердження цього плану Верховною Радою.
Представник РФ Олексій Дмитрієвський заявив, що РФ підтримує план дій, запропонований представниками ОРДЛО України, що мешкають на території, тимчасово непідконтрольній уряду України.
Нагадаємо:
- Підготовлений українською стороною «План спільних кроків» для Тристоронньої контактної групи містить пропозицію про повне припинення конфлікту і демілітаризацію окремих районів Донецької та Луганської областей на початку 2021 року, аби створити всі необхідні умови для проведення там місцевих виборів 31 березня 2021 року, заявив 5 листопада глава делегації України в ТКГ, перший президент України Леонід Кравчук.