НБУ через санкції ЄC відмовив «гаманцю Лукашенка» та партнеру Медведчука в купівлі українського БТА Банку

Новини
Мікалай Варабей Фото: Дарья Бурякина, TUT.BY

Національний банк України (НБУ) відмовив громадянину Республіки Білорусь Мікалаю Варабью (Mikalai Mikalaevich Varabei) в купівлі 100% статутного капіталу БТА Банку. Варабей внесений до санкційного списку ЕС та має ділові стосунки з кумом російського президента Віктором Медведчуком.

Відповідне рішення 24 грудня ухвалив комітет із питань нагляду і регулювання діяльності банків, нагляду (оверсайту) платіжних систем НБУ, повідомляє видання НВ Бізнес з посиланням на інформацію регулятора.

«Вищезазначене рішення прийняте в зв’язку з тим, що ділова репутація заявника не є бездоганною. Так, 17 грудня 2020 року рішенням Ради ЄС № 2020/2130 Мікалая Варабья віднесено до переліку осіб, до яких застосовано персональні обмеження (санкції). Відповідно до вимог нормативно-правових актів Національного банку застосування санкцій до особи є підставою втрати нею бездоганної ділової репутації протягом строку дії санкцій та трьох років після їх скасування», – повідомили в НБУ.

Регулятор зазначив, що ще однією з підстав ухваленого рішення стало неподання достатніх документів та інформації для підтвердження відповідності фінансового стану заявника та джерел його власних коштів вимогам законодавства України.

Наразі контролером БТА Банку є громадянин Казахстану Кенес Ракішев.

На початку грудня Мікалай Варабєй отримав дозвіл на купівлю БТА Банку від Антимонопольного комітету України.

Як пише НВ Бізнес, Варабєй має значні бізнес-інтереси в Україні. Зокрема, повідомлялося про його ділові зв’язки з кумом Путіна Віктором Медведчуком. У Білорусі Варабья вважають «гаманцем Лукашенка».

  • Міколай Варабей володіє в Білорусі найбільшим приватним нафтотрейдером Інтерсервіс (до якого входить компанія Нафтобітумний завод, яка нарощує поставки в Україну), Абсолютбанком і ще низкою підприємств.
  • Компанія Варабья Нафтобітумний завод стала основним власником української фірми ПрикарпатЗахідтранс, яка володіє трубопроводом і імпортує російське паливо в Україну і Росію. Цей трубопровід раніше належав російській державній Транснафті. У 2016 році його купили структури, які, за даними ЗМІ, близькі до оточення Віктора Медведчука.