Нацбанк нагадує, що українські банки зобов’язані обслуговувати кримчан, не вимагаючи довідку переселенця

Новини
Будівля Нацбанку України Фото: bank.gov.ua

Національний банк нагадує, що українські банки зобов’язані обслуговувати мешканців тимчасово окупованого Криму, не вимагаючи від них довідку внутрішньо переміщеної особи (ВПО).

Відсутність такої довідки у кримчан не є підставою для відмови в банківському обслуговуванні, повідомляється на сайті Національного банку України.

Таку рекомендацію НБУ надав банкам у відповідному листі-роз’ясненні у відповідь на запити державних органів України та скарги громадян. Також регулятор рекомендував банкам переглянути внутрішні документи з питань фінансового моніторингу для уникнення таких випадків.

«Згідно з валютним законодавством України фізичні особи та фізичні особи-підприємці, які мають постійне місце проживання на території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя, є резидентами України. Вимоги валютного законодавства та законодавства у сфері фінансового моніторингу не містять виключень та особливостей щодо таких осіб та не передбачають обов’язкового отримання довідки внутрішньо переміщеної особи для цілей визначення статусу резидента та встановлення відомостей про місце проживання або місце перебування фізичної особи», – йдеться у повідомленні.

Крім того, у листі-роз’ясненні Нацбанк наголосив на неприпустимості дискримінації жителів Криму та міста Севастополя під час банківського обслуговування, а також на необхідності надання повного доступу до фінансових продуктів і сервісів усіх громадян України, які проводять звичайні фінансові операції, щодо яких у банків відсутні підозри.

Як повідомлялося, 17 березня 2020 року Нацбанк вніс зміни до своєї постанови №699 від 3 листопада 2014 року, яким жителі окупованого Криму були визнані нерезидентами. Постановою Нацбанку №31, яка набрала чинності 17 квітня 2020 року було прибрані юридичні формальності з метою полегшення доступу до фінансових послуг для громадян України, які зареєстровані або мають постійне місце проживання на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та в Севастополі.

Нагадаємо:

  • Упродовж понад шести років кримські громадські діячі та Меджліс кримськотатарського народу закликають скасувати закон про фейкову ВЕЗ «Крим«, оскільки він дискримінує громадян України з Криму (мають статус нерезидентів) і водночас дозволяє українському бізнесу працювати на окупованій території, хоча це порушує санкційний режим, введений західними партнерами і самою Україною на півострові.
  • На підставі закону про ВЕЗ «Крим» 3 листопада 2014 року Нацбанк прийняв постанову №699, згідно якої громадяни України, а також юридичні особи, які мають кримську реєстрацію, фактично були позбавлені надання повного спектру банківських послуг, якими можуть користуватися інші громадяни України (відкриття рахунку, депозиту, оформлення кредиту і покупка іноземної валюти і т.п.).