Юристка пояснила, чи можуть жителі ОРДЛО перетнути КПВВ на Донбасі за простроченим паспортом

Новини
Фото: dmsu.gov.ua

Жителі ОРДЛО можуть перетнути КПВВ на лінії розмежування на Донбасі за простроченим паспортом, в який по досягненню віку не була вклеєна фотографія. Однак після прибуття на підконтрольну Україні територію документ необхідно буде оформити, оскільки за простроченим паспортом виїхати на окуповану територію буде неможливо.

Про це розповіла юристка, керівниця відділу надання безоплатної правової допомоги Білоцерківського місцевого центру Олена Вдовика в ефірі телеканалу «Дом».

Вона нагадала, що фотографію в паспорті громадянина України потрібно міняти в 25 і 45 років. До пандемії коронавірусу це потрібно було зробити протягом 30 днів після настання зазначеного віку, проте на час дії карантину вимога щодо термінів призупинено.

«Оформлення відбувається в територіальних підрозділах Державної міграційної служби за місцем прописки (реєстрації місця проживання, — ред.). Якщо ви забули вклеїти фотокартку в період карантину, то це можна зробити і після його закінчення протягом місяця. Законодавством України передбачено, що на період карантину призупинені всі терміни подачі заяв про надання адміністративних та інших послуг», – пояснила Вдовика.

Вона нагадала, що з 28 листопада 2020 року діє новий порядок перетину лінії зіткнення на Донбасі, затверджений постановою КабМіну України №815 від 17 липня 2019 року. Згідно з документом, особа з непідконтрольною Україні території може перетнути КПВВ із зіпсованим, простроченим паспортом або взагалі без нього.

«Потрапивши на підконтрольну Україні територію, ви повинні звернутися в територіальний орган міграційної служби, де у вас візьмуть документи для вклеювання фотокартки. Натомість ви отримаєте довідку, з якою зможете перетнути лінію зіткнення, повернутися назад (якщо у вас не буде можливості побути кілька днів на підконтрольній Україні території)», – зазначила юристка.

Вона вказала, що якщо оформлення паспорта не було проведено своєчасно, тоді настають правові наслідки. Документ, що підтверджує особу громадянина України, вважається недійсним. Тому людина не має права оформляти будь-які інші документи, не зможе влаштуватися на роботу. Також громадянину доведеться заплатити штраф – сума залежить від тривалості терміну, коли паспорт недійсний.

«Якщо ви оформювали свій паспорт у формі книжечки зразка 1994 року в територіальному підрозділі міграційної служби, який зараз вже не діє або розташований на непідконтрольній території. У цьому випадку, окрім базових, вам потрібно взяти і інші документи, які будуть підтверджувати вашу особистість: наприклад, посвідчення водія, закордонний паспорт або свідоцтво про народження», – сказала Вдовика.

Крім того, додала вона, проживання без паспорта або за недійсним паспортом громадянина України, а також без реєстрації місця проживання тягне за собою попередження. Про це йдеться в ст.197 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

«І нарешті потрібно відзначити, що послуга з вклеювання фотографії – безкоштовна», – зазначила юристка.

Нагадаємо:

  • Правозахисники пояснили, що треба робити внутрішньо переміщеним особам (ВПО) та мешканцям непідконтрольних Україні окремих районів Донецької та Луганської областей, щоб вклеїти фотокартки до паспорта при досягненні 25- та 45-річного віку.
  • З 1 січня 2021 року в Україні збільшилася вартість виготовлення біометричних паспортів: внутрішнього паспорта у вигляді ID-карти, паспорта громадянина України для виїзду за кордон і посвідок на тимчасове та постійне проживання.
  • Правозахисники підготували інформаційну листівку для мешканців Донбасу та переселенців, як оформити біометричні документи, що посвідчують особу, зокрема ID-картку та закордонний паспорт.
  • Правозахисники пояснили, що робити мешканцям ОРДЛО, які здали документи для оформлення паспорта для виїзду закордон, проте не встигли вчасно його забрати через обмеження роботи КПВВ на лінії розмежування.