Бойовики не дають фахівцям МАГАТЕ доступ до ядерних об’єктів в ОРДЛО – Кравчук

Представники ОРДЛО не дають допуск фахівцям Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) до ядерних об'єктів, які знаходяться на окупованій частині Донбасу.

Глава української делегації в ТКГ, перший президент України Леонід Кравчук Фото: YouTube UA: Українське радіо

Про це повідомив глава української делегації в Тристоронньої контактній групі (ТКГ) Леонід Кравчук в коментарі телеканалу «Дом».

«Є колосальна проблема – радіоактивні відходи. Ми ж знаємо, що на території ОРДЛО є шахти, в яких за радянських часів проводилися ядерні випробування. І ці шахти зараз затоплені, що може стати великою трагедією для регіону», – сказав Кравчук.

Він підкреслив, що Україна неодноразово пропонувала направити фахівців МАГАТЕ в окремі райони Донецької і Луганської областей (ОРДЛО) для проведення аналізу стану ядерних об’єктів і надання варіантів розв’язання цього питання.

«Я декілька разів з цього приводу звертався до Росії. Вони відповідають: це як би не наша справа, розмовляйте з ОРДЛО. А МАГАТЕ каже: ми таких країн не знаємо. МАГАТЕ не може вести відносини з людьми, які не визначені як суб’єкти міжнародного права», – пояснив глава української делегації в ТКГ.

Нагадаємо:

  • На окупованій частині Донбасу залишилося як мінімум три ядерні об’єкти, які має проінспектувати МАГАТЕ. Перший – шахта «Юнком» (місто Бунге, поблизу Єнакієво), де у 1979 році з метою зниження напруги в гірському масиві був проведений підземний ядерний вибух (об’єкт «Кліваж»). Після вибуху утворилася склоподібна ядерна капсула, яка знаходиться під землею донині. При цьому у 2018 році у ОРДО припинили відкачку води з шахти «Юнком», що загрожує виходу на поверхню радіації.
  • Також в переліку МАГАТЕ зазначено медичний заклад у Луганську і дослідницький апарат, який знаходиться у Донецьку.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine