Константинов зібрався судитися з Україною через водну блокаду окупованого Криму

Так званий «голова Госсовєта Республіки Крим» Володимир Константинов зібрався судитися з Україною через перекриття Північно-Кримського каналу після окупації Криму Росією. Він доручив «комітетам кримського парламенту» підрахувати суму збитків, завданих півострову внаслідок водної блокади півострова з боку української влади, щоб використовувати ці дані для подачі позову до України спочатку в російські суди, а потім в «міжнародні інстанції».

Зарослий Північно-Кримський канал на території Криму Фото: скріншот НОВОСТИ КРЫМА LIVE

Про це Константинов заявив 10 березня на засіданні «президії Госсовєта», повідомляє агентство «РИА Новости Крым».

«Потрібно переходити від слів до справи, сформувати перший позов спільно з юристами Госсовєат Криму по водній блокаді. Попросив би всі профільні комітети відповідно до своїх повноважень взяти участь в цій роботі і конкретизувати (збиток)», – сказав Константинов.

Зокрема, за його словами, необхідно врахувати збиток, який був нанесений інфраструктурі Північно-Кримського каналу, сільськогосподарської галузі, екології півострова. Також в цю суму потрібно включити збитки, нанесені внаслідок аварії на заводі «Кримський титан» в 2018 році.

«Крім того, потрібно врахувати вартість усіх заходів, які проводяться федеральною владою, республіканськими і місцевими органами влади і простими громадянами, які змушені в такій ситуації бурити свердловини за свої особисті кошти, щоб якось рятуватися. Все це повинно лягти в суму конкретних претензій», – сказав Константинов.

За його словами, відповідачами за даним позовом повинні бути і українські політики, які закликали до водної блокади півострова і безпосередньо здійснювали її.

«Це наші колишні псевдокримчани, які доклали багато зусиль, щоб вода була перекрита. Це відомі Сенченко (екс-нардеп Андрій Сенченко – ред.), Чубаров (глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров – ред.) та іже з ними, які неодноразово публічно закликали до нанесення якомога більшої шкоди Криму», – уточнив Константинов.

У коментарі журналістам він зазначив, що позов до України по водному блокаді буде не єдиним.

«Це початок великої претензійної роботи. Слідом у нас енергоблокада, на ліквідацію збитків від якої довелося витратити мільярди рублів, це транспортна і продуктова блокада. Ми спочатку повинні довести це в наших російських судах, закріпитися в нашій юрисдикції, а потім далі будемо апелювати до міжнародних інстанцій відповідно до норм. Настане момент, коли ми зможемо пред’явити ці позови в повній мірі», – підкреслив Константинов.

26 серпня 2020 рокуcекретар РНБО України Олексій Данилов заявив, що в окупованому Криму місцевих водних ресурсів вистачає для задоволення господарсько-побутових потреб населення. Проблему водопостачання російських військових об’єктів та вкрадених в України підприємств на півострові має вирішувати окупаційна російська влада.

Нагадаємо:

  • Після окупації Криму Україна в квітні 2014 року року перекрила надходження води на півострів з річки Дніпро через Північно-Кримський канал, який забезпечував до 85% його потреб в прісній воді. Для забезпечення водою господарств Херсонської області та недопущення її перетоку на окуповану територію півострова канал перегородили тимчасовою дамбою із мішків з піском. Згодом на її місці була побудована капітальна дамба. У Криму склалася критична ситуація з водопостачанням окремих міст, а також з організацією зрошення і поливу на землях сільськогосподарського призначення.
  • На думку кримських вчених, регіональних чиновників і аграріїв альтернативи Північно-Кримському каналу для виробництва якісної сільськогосподарської продукції та збереження екологічного балансу грунтів не існує.
  • У червні 2020 року Центр журналістських розслідувань повідомляв, що русло Північно-Кримського каналу у напрямку Армянська і Джанкоя на окупованому Росією Кримському півострові перебуває в аварійному стані і непридатне для використання.
  • З 24 серпня 2020 року в Сімферополі, в Сімферопольському і Бахчисарайському районах окупованого Криму обмежили подачу води через посуху. Окупаційна влада заявила про встановлення біля соціальних об’єктів і в житлових мікрорайонах міста понад 230 накопичувальних баків для води. Обмеження вводились в три етапи. 7 вересня введений третій, самий жорсткий етап обмежень подачі води. Водопостачання здійснюється по годинах – вранці і ввечері. З 23 вересня 2020 року обмеження подачі води введене в Алушті, Партеніті і Малому Маяку.
  • 29 кримських населених пунктів знаходяться на «режимному водопостачанні».
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine