СБУ почала розслідувати держзраду при підписанні та ратифікації Харківських угод, допитають нардепів

Головне слідче управління СБУ розпочало досудове розслідування за фактом вчинення державної зради в період з 2008 по 2010 роки щодо підписання та ратифікації Харківських угод, за якими термін базування Чорноморського флоту РФ у Криму був подовжений з 2017 до 2042 року. Секретар РНБО Олексій Данілов зазначив, що спецслужба допитає всіх нардепів, які мали відношення до голосування за ратифікацію угод.

Голосування за ратифікацію Харківських угод у Верховній Раді, 27.04.2010 Фото: УНІАН

Кримінальне провадження відкрито проти посадових осіб органів державної влади, повідомляє пресцентр Служби безпеки України.

«Слідчі досліджують, зокрема, обставини підготовки та підписання 21 квітня 2010 року «Угоди між Україною і Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту РФ на території України до 2042 року», дотримання регламенту та процедур під час її затвердження депутатами Верховної Ради», – йдеться в повідомленні.

За попередніми даними слідства, підписання цього документу призвело до збільшення кількості особового складу військових формувань та спецслужб РФ, причетних до окупації території Криму.

З метою всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального провадження проводяться відповідні слідчі та процесуальні дії, додали у спецслужбі.

Як повідомляє агентство Інтерфакс-Україна, секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов заявив, що всі депутати Верховної Ради, які в 2010 році мали відношення до голосування щодо ратифікації Харківських угод будуть допитані СБУ в рамках кримінального провадження за дорученням РНБО.

«Служба безпеки України в спокійному режимі буде працювати (над перевіркою депутатів, причетних у 2010 році до голосування по ратифікації Харківських угод – ред.). Кожен депутат буде допитаний в рамках кримінального провадження, і, якщо будуть виявлені порушення, то обов’язково будуть відповідні рішення», – сказав Данілов в програмі «Свобода слова» на телеканалі «Україна».

Він додав, що «депутатів будуть допитувати на предмет того, чи не отримували вони хабарів за голосування, чи не примушували їх і чи не погрожували їм».

«Якщо комусь нема через що хвилюватися, то вони можуть не хвилюватися, але, якщо у когось після того голосування з’явилися будинки в Конча-Заспі, з’явилися рахунки або інші речі, то їх просто допитають – звідки ви «хлопці» взяли в той час все це. І все, все досить просто. Нічого складного тут немає», – пояснив Данілов.

Він також зазначив, що «не згоден, і ні в яку логіку не може укладатися ситуація, коли хтось вважає, що депутати не несуть ні за що відповідальності. Не можна залишити без з’ясування, чому і як сталося голосування за ратифікацію Харківських угод, наслідки яких відчуваються в Україні і зараз».

Нагадаємо:

  • 11 березня 2021 року РНБО ухвалила рішення доручити СБУ з’ясувати обставини ратифікації Верховною Радою 27 квітня 2010 року угод між Україною і Росією про продовження термінів базування Чорноморського флоту РФ в Криму з 2017 до 2042 року з автоматичним продовженням на 5 років, якщо жодна зі сторін не висловить заперечення.
  • 21 квітня 2010 року між президентами України та РФ Віктором Януковичем і Дмитром Медведєвим пройшли важливі переговори з широкого кола питань українсько-російських відносин, в тому числі про політичну взаємодію, про економіку, про гуманітарні питання. Головними підсумками стали домовленості з питань перебування Чорноморського флоту РФ на території України і зниження ціни на російський газ для України на 30%, але не більше ніж на $100 за тисячу кубометрів. Зобов’язання отримали назву Харківські угоди – угоди між РФ і Україною з питань перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine