СБУ почала розслідувати держзраду при підписанні та ратифікації Харківських угод, допитають нардепів

Новини
Голосування за ратифікацію Харківських угод у Верховній Раді, 27.04.2010 Фото: УНІАН

Головне слідче управління СБУ розпочало досудове розслідування за фактом вчинення державної зради в період з 2008 по 2010 роки щодо підписання та ратифікації Харківських угод, за якими термін базування Чорноморського флоту РФ у Криму був подовжений з 2017 до 2042 року. Секретар РНБО Олексій Данілов зазначив, що спецслужба допитає всіх нардепів, які мали відношення до голосування за ратифікацію угод.

Кримінальне провадження відкрито проти посадових осіб органів державної влади, повідомляє пресцентр Служби безпеки України.

«Слідчі досліджують, зокрема, обставини підготовки та підписання 21 квітня 2010 року «Угоди між Україною і Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту РФ на території України до 2042 року», дотримання регламенту та процедур під час її затвердження депутатами Верховної Ради», – йдеться в повідомленні.

За попередніми даними слідства, підписання цього документу призвело до збільшення кількості особового складу військових формувань та спецслужб РФ, причетних до окупації території Криму.

З метою всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального провадження проводяться відповідні слідчі та процесуальні дії, додали у спецслужбі.

Як повідомляє агентство Інтерфакс-Україна, секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов заявив, що всі депутати Верховної Ради, які в 2010 році мали відношення до голосування щодо ратифікації Харківських угод будуть допитані СБУ в рамках кримінального провадження за дорученням РНБО.

«Служба безпеки України в спокійному режимі буде працювати (над перевіркою депутатів, причетних у 2010 році до голосування по ратифікації Харківських угод – ред.). Кожен депутат буде допитаний в рамках кримінального провадження, і, якщо будуть виявлені порушення, то обов’язково будуть відповідні рішення», – сказав Данілов в програмі «Свобода слова» на телеканалі «Україна».

Він додав, що «депутатів будуть допитувати на предмет того, чи не отримували вони хабарів за голосування, чи не примушували їх і чи не погрожували їм».

«Якщо комусь нема через що хвилюватися, то вони можуть не хвилюватися, але, якщо у когось після того голосування з’явилися будинки в Конча-Заспі, з’явилися рахунки або інші речі, то їх просто допитають – звідки ви «хлопці» взяли в той час все це. І все, все досить просто. Нічого складного тут немає», – пояснив Данілов.

Він також зазначив, що «не згоден, і ні в яку логіку не може укладатися ситуація, коли хтось вважає, що депутати не несуть ні за що відповідальності. Не можна залишити без з’ясування, чому і як сталося голосування за ратифікацію Харківських угод, наслідки яких відчуваються в Україні і зараз».

Нагадаємо:

  • 11 березня 2021 року РНБО ухвалила рішення доручити СБУ з’ясувати обставини ратифікації Верховною Радою 27 квітня 2010 року угод між Україною і Росією про продовження термінів базування Чорноморського флоту РФ в Криму з 2017 до 2042 року з автоматичним продовженням на 5 років, якщо жодна зі сторін не висловить заперечення.
  • 21 квітня 2010 року між президентами України та РФ Віктором Януковичем і Дмитром Медведєвим пройшли важливі переговори з широкого кола питань українсько-російських відносин, в тому числі про політичну взаємодію, про економіку, про гуманітарні питання. Головними підсумками стали домовленості з питань перебування Чорноморського флоту РФ на території України і зниження ціни на російський газ для України на 30%, але не більше ніж на $100 за тисячу кубометрів. Зобов’язання отримали назву Харківські угоди – угоди між РФ і Україною з питань перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України.