Правозахисники пояснили, як підтвердити реєстрацію місця проживання при наявності паспорта у вигляді ID-картки

Правозахисники пояснили, як і за допомогою якого документу можна підтвердити інформацію про реєстрацію місця проживання, якщо людина має на руках паспорт України вигляді ID-картки. У паспортах-книжечках дані про реєстрацію («прописку») можна одразу знайти та побачити своїми очима на спеціально відведених для цього сторінках, тоді як на ID-картці ці відомості містяться на чіпі і зчитати їх без допомоги технічних пристроїв не вийде.

Фото: dmsu.gov.ua

Про це повідомляє чат-бот «Юридичний порадник для ВПО», розроблений фахівцями Благодійного фонду «Право на захист».

Як відзначають правозахисники, до 2019 року під час оформлення паспорта громадянина України у вигляді ID-картки, у тому числі через підрозділи Державної міграційної служби України, заявники отримували паперовий витяг з Єдиного державного демографічного реєстру, який дозволяв документально підтвердити реєстрацію місця проживання особи.

Наразі згідно з абзацом 8 ст.3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» документом, який підтверджує реєстрацію місця проживання або місця перебування особи, є довідка про реєстрацію місця проживання. Видається вона на вимогу заявника органом реєстрації – виконавчим комітетом сільської/селищної/міської (крім міст обласного значення) ради та центром надання адміністративних послуг (ЦНАП) за місцем проживання особи. При цьому особа особисто або через представника має надати:

– письмову заяву про видачу довідки про реєстрацію місця проживання або місця перебування (зразок – https://cutt.ly/7cFljHR);
– оригінал паспорта або іншого документа, який посвідчує особу;
– довіреність, посвідчену в установленому законодавством України порядку (якщо звертається представник);
– письмову згоду особи, щодо якої запитується інформація;
– документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника (свідоцтво про народження дитини, якщо звертаються її батьки).

Звертаємо увагу, що видається довідка про реєстрацію місця проживання безоплатно. При цьому жодних обмежень щодо кількості отриманих довідок, а також терміну їх дії законодавством не передбачено.

Нагадаємо:

  • З 1 січня 2021 року в Україні збільшилася вартість виготовлення біометричних паспортів: внутрішнього паспорта у вигляді ID-карти, паспорта громадянина України для виїзду за кордон і посвідок на тимчасове та постійне проживання.
  • Правозахисники підготували інформаційну листівку для мешканців Донбасу та переселенців, як оформити біометричні документи, що посвідчують особу, зокрема ID-картку та закордонний паспорт.
  • Правозахисники пояснили, що робити мешканцям ОРДЛО, які здали документи для оформлення паспорта для виїзду закордон, проте не встигли вчасно його забрати через обмеження роботи КПВВ на лінії розмежування.
  • Юристка пояснила, чи можуть жителі ОРДЛО перетнути КПВВ на Донбасі за простроченим паспортом.
  • Правозахисники пояснили, яким чином внутрішньо переміщені особи (ВПО) можуть оформити паспорт громадянина України під час карантину та дали корисні рекомендації, які допоможуть зберегти час та сили під час цієї процедури.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine