Заборгованість по пенсіях є майже у половини пенсіонерів-переселенців – правозахисник

Заборгованість по виплаті пенсій є у 280 з 631 тисяч пенсіонерів з числа внутрішньо переміщених осіб. Такої ситуації не було навіть в складні для України 1990-і роки.

Фото: pfu.gov.ua

Про це повідомив юрист громадської організації «Донбас SOS» Михайло Фоменко, передає сайт «Новости Донбасса».

«На 1 березня 2021 року у нас, згідно з відповіддю Пенсійного фонду, перебуває на обліку 631 тисяча пенсіонерів з числа внутрішньо переміщених осіб. З них заборгованість врахована у 280 тисяч, що становить близько 45% від загальної кількості. Тобто із загальної кількості пенсіонерів-ВПО, які зараз отримують пенсію, майже половина має заборгованість», – сказав Фоменко.

Він наголосив, що подібної ситуації, коли майже половина пенсіонерів певної категорії має борги, які не можуть бути виплачені, не було і в важкі 1990-ті роки.

При цьому відстояти свої права через суд зможуть не всі, констатував правозахисник. «Перекладання на суди обов’язків щодо встановлення виплати заборгованості по пенсіях означатиме, перш за все, зменшення кількості людей, які будуть ефективно відстоювати свої права в суді. Це всього близько 10%», – зазначив він.

Фоменко вказав, що в Україні склалася системна проблема з невиконанням рішень судів про виплату заборгованості і з незабезпеченням державою соціальних гарантій.

«Це було задекларовано декількома рішеннями Європейського суду з прав людини, констатація факту була про те, що Україна не забезпечує ні соціальних гарантій з великій кількості питань, ні ефективного виконання рішень суду. І за фактом ЄСПЛ декларував, що він перетворюється в ще одну ланку судової системи України, яка змушена вирішувати питання з ефективного виконання рішень суду», – розповів правозахисник.

Він додав, що це є великим репутаційних недоліком для України.

«Це велика проблема в сприйнятті наших міжнародних партнерів – то, як держава Україна виконує свої зобов’язання і відноситься до тих гарантіях, за які вона відповідає. Це є дуже важливим і принциповим», – резюмував юрист.

Нагадаємо:

  • У травні 2021 року Пенсійний фонд України опублікував проект постанови Кабінету міністрів про виплату заборгованості по пенсіях внутрішньо переміщеним особам і тим, хто відмовився від довідки переселенця. Правозахисники вважають, що прийняття цього порядку зовсім не означає, що переселенці відразу отримають свої гроші.
  • За інформацією Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини Людмили Денісової, сума заборгованості по пенсіях переселенців і жителів тимчасово окупованих територій за рішеннями судів досягла 11 мільярдів гривень.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine