ПАРЄ ухвалила найбільш жорстку за всі часи резолюцію щодо порушення прав кримських татар в окупованому Криму

Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) з рівності та недискримінації ухвалила найбільш жорстку за всі часи резолюцію щодо порушення прав кримських татар в окупованому Криму.

Фото: Рефат Чубаров

Про це повідомила заступник голови фракції «Слуга народу» Євгенія Кравчук.

«У процесі обговорення на засіданні Комітету з рівності та недискримінації і безпосередньо у залі була ухвалена ціла низка поправок, які системно констатують політичну основу переслідувань кримських татар окупаційною владою. Зміна тональності документу відчувається і у його назві: з «Ситуації з кримськими татарами» вона перетворилася на «Порушення прав людини, вчинені щодо кримських татар у Криму».

Загалом Резолюція є однозначно перемогою для України, оскільки вона:

Містить чіткі сигнали про необхідність дотримання прав кримських татар в окупованому Криму

Відбулася як міжнародний документ, незважаючи на спроби РФ тиснути на доповідачку з Ісландії Торхільдур Сунну та намагання зняти розгляд Резолюції з порядку денного літньої сесії ПАРЄ

Визнає, що «Із початку 2014 року триває тимчасова окупація Російською Федерацією АР Крим та міста Севастополя (Крим), що є частиною території України. Кримські татари потерпають через грубі порушення їхніх прав»

Містить заклик Асамблеї до РФ припинити застосування російського законодавства в Криму, в тому числі у сферах тероризму та екстремізму, натомість застосовувати норми міжнародного права та законодавства України

Констатує, що репресії російського окупаційного режиму проти кримських татар включають убивства, насильницькі зникнення, тортури, нелюдське поводження, що принижує гідність. Це все здійснюється російськими силовиками із застосуванням протиправних і несправедливих юридичних процедур. Окрім цього, зазначає факти насильницького та протиправного переміщення кримських татар на територію РФ.

Звертає увагу на переслідування журналістів, обмеження свободи слова та зібрань, тиск на кримськотатарських правозахисників

Наголошує, що все вищезазначене створює у Криму атмосферу страху і ворожнечі.

А також важливо, що Резолюція:

Закликає скасувати рішення, що забороняє діяльність Меджлісу кримськотатарського народу, і дозволити його лідерам Мустафі Джемілєву та Рефату Чубарову повернутися до Криму

Вимагає від Російської Федерації гарантувати повне забезпечення права на свободу об’єднань та мирних зібрань кримських татар.

Європейський суд з прав людини вже визнав прийнятним міждержавний позов, що порушує багато з цих питань, Україна проти Росії (re Crimea), заява № 20958/14. Сподіваюся, Резолюція, яку ми сьогодні ухвалили, зможе посилити наші позиції у міжнародних судах, і справедливість таки переможе!»

Річна пленарна сесія відбувається 21-24 червня у Страсбурзі в гібридному форматі.

18 травня 2021 року Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова повідомила, що Росія переслідує 93 кримських татар за політичними мотивами. З них 78 відбувають незаконне покарання на території РФ, ще 15 – позбавлені права на свободу пересування і перебувають під адміністративним наглядом в окупованому Криму.

15 червня 2021 року в Києві правозахисники представили доповідь «Ситуація з правами людини в Криму за 7 років окупації», заснований на інформації про зафіксовані різними міжурядовими та неурядовими правозахисними організаціяім випадках порушень прав людини в незаконно окупованому Росією Криму.

  • 14 січня Європейський суд з прав людини визнав прийнятною для розгляду скаргу України про порушення прав людини в окупованому Росією Криму за незначним виключенням. Цим проміжним, але першим переможним для України рішенням суд переходить до розгляду міждержавної скарги України проти Росії по суті. Після публікації проміжного рішення з’явилися і перші реакції офіційних держорганів Росії, і повідомлення у пропагандистських ЗМІ. Звичайно ж, сповнених маніпуляцій та перекручувань. Адвокат, правозахисник, засновник проєкту JustCraft Сергій ЗАЄЦЬ в інтерв’ю Центру журналістських розслідувань розповів, у чому суть скарги України до ЄСПЛ по Криму, чого очікувати від розгляду далі, а також розвінчав основні фейки російської пропаганди.
  • Генеральна асамблея ООН 16 грудня ухвалила оновлену резолюцію «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь, Україна». Положення документу суттєво посилені та відображають численні факти масових порушень прав людини на тимчасово окупованому півострові.
  • 18 листопада третій комітет 75-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН підтримав проєкт, вже п’ятої поспіль, оновленої і посиленої резолюції «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та м.Севастополь, Україна» із закликом посилити міжнародний тиск на Росію з метою змусити її виконувати свої міжнародні зобов’язання як держави-окупанта щодо дотримання прав людини у Криму.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine