Делегати Курултаю кримськотатарського народу закликали нардепів підтримати закон про корінні народи, попри його декларативні положення

Делегати Курултаю кримськотатарського народу та активісти кримськотатарського національного руху закликали нардепів 1 липня підтримати ініційований президентом Володимиром Зеленським законопроект №5506 «Про корінні народи України». Однак при цьому вважають деякі його положення, зокрема щодо прав корінних народів на самовизначення та вільне встановлення свого політичного статусу, суто декларативними.

Про це йдеться у зверненні делегатів Курултаю та активістів до президента та народних депутатів України, яке опублікував перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелялов на своїй сторінці у Facebook.

Автори документу висловили подяку Володимиру Зеленському, як ініціатору даного законопроекту, за цей важливий історичний крок.

На їх думку, прийняття цього закону дозволить Україні «істотно просунутися вперед у справі визнання і захисту прав корінних народів України, в тому числі кримськотатарського народу, а також розвитку демократії в країні, захисту суверенітету та територіальної цілісності української держави».

«В той же час ми згодні з низкою експертних зауважень щодо змісту даного законопроекту. Зокрема, згадуючи в тексті законопроекту права корінних народів України на самовизначення та вільне встановлення свого політичного статусу, ніде не пояснюється як корінні народи можуть їх реалізувати, що робить ці положення суто декларативними. Цього можна було б уникнути конкретно прописавши, що легітимним механізмом реалізації права корінних народів на самовизначення в Україні є національно-територіальна автономія», – йдеться у зверненні.

Водночас делегати Курултаю та активісти, незважаючи на певні зауваження, закликали народних депутатів України проголосувати за проект закону про корінні народи України.

«Висловлюємо надію, що він стане лише першим кроком до прийняття цілісного законодавчого пакету, який має зафіксувати повний обсяг прав кримськотатарського народу як корінного народу України та конкретні механізми їх реалізації. Тому очікуємо на якнайскоріший початок роботи над проектом закону України про статус кримськотатарського народу», – наголосили автори документу.

Як повідомлялося, 15 червня нардеп Рустем Умеров (фракція ГОЛОС) заявив, що прийняття Верховною Радою ініційованого президентом законопроекту №5506 про корінні народи України стане важливим кроком до деокупації і реінтеграції Криму.

16 червня Комітет Верховної Ради з прав людини, деокупації і реінтеграції тимчасово окупованих територій в Донецькій, Луганській областях та Автономній Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин рекомендував парламенту ухвалити законопроєкт про корінні народи.

Нагадаємо:

  • 18 травня 2021 року Меджліс кримськотатарського народу у своєму зверненні до 77-х роковин геноциду кримськотатарського народу закликавпрезидента Зеленського як гаранта державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина до законодавчого забезпечення відновлення колективних прав кримськотатарського народу.
  • 18 травня 2021 року президент України Володимир Зеленський подав до Верховної Ради проєкт закону «Про корінні народи України», який входить до пакету законів, які треба ухвалити до саміту Кримської платформи.
  • Законопроєкт №5506 «Про корінні народи України» законодавчо закріплює, що корінними народами в Україні є кримські татари, караїми, кримчаки. Серед основоположних прав корінних народів України проєктом закону гарантуються культурні, освітні, мовні та інформаційні права корінних народів України, права корінних народів України на сталий розвиток. Також законопроєктом корінним народам України визначено гарантії правового захисту від будь-яких дій, спрямованих на: позбавлення ознак етнічної приналежності і цілісності як самобутніх народів, позбавлення культурних цінностей; виселення або примусове переміщення з місць компактного проживання в будь-якій формі; примусову асиміляцію або примусову інтеграцію в будь-якій формі; заохочення або розпалювання расової, етнічної або релігійної ненависті, спрямованої проти них.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine