Сенцов: Мій новий проект за вказівкою Єрмака зняли з конкурсу на держфінансування через критику влади та підтримку переслідуваних активістів

Новини
Олег Сенцов Фото: Андрій Новіков/hromadske

Колишній в’язень Кремля, український режисер, кримчанин Олег Сенцов заявляє, що через його критику влади та підтримку переслідуваних активістів за вказівкою голови Офісу президента Андрія Єрмака експерти Держкіно занизили оцінки і зняли його новий проект з конкурсу на держфінансування.

Про це Сенцов написав на своїй сторінці у Facebook.

«Мій наступний проект під назвою «Кай», драма про сімейні стосунки, яку ми подали на держфінансування не був навіть допущеним до наступного пітчингу Держкіно. Офіційна причина – низькі оцінки експертів. Я завжди був проти кумівства та отримання будь-яких преференцій через те, що хтось колись сидів у російський в’язниці. І хоча я усі роки ув’язнення постійно чув, як люди очікують, коли я вийду на волю та почну знімати своє кіно, після звільнення завжди казав, що хочу працювати на рівні з усіма іншими. Але коли тебе усувають з конкурсу не через слабкий сценарій, а через твою громадську позицію та політичні погляди, це немає жодного відношення до чесного творчого відбору кращих», – зазначив режисер.

«Ноунейм експерти, прізвища яких навіть не вказують ані в їх висновках, ані на сайті Держкіно, поставили моєму проекту заздалегідь низькі оцінки за вказівкою голови Офісу президента. Дрібна помста дрібних людей. Як мені повідомили неофіційно – це реакція на мою критику влади, підтримку активістів, які переслідуються та відсутність очікуваного рівня пошановування, а простіше кажучи – відмову лизати дупи. Це спроба вказати місце», – додав Сенцов.

Він наголосив, що не збирається міняти своєї позиції.

«Так ось, шановні временщіки! Я ніколи нікого не боявся, і вас не буду. Я ніколи не мовчав, коли коїться несправедливість – і зараз не буду. Якщо ви думаєте, що я схилю голову, то ви сильно помиляєтесь. Якщо ви думаєте, що зможете продовжити руйнувати країну та її культуру, нав’язуючи свої брудні правила, знайте, що є людина, яка не дасть вам це робити. Все що я хотів, це чесно знімати кіно, але я більше не зможу це робити. Принаймні в Україні, та принаймні за цієї влади», – написав колишній в’язень Кремля.

Він також нагадав, що ще у 2012 році почав проєкт «Носоріг», який переміг на декількох міжнародних пітчингах, включно з Одеським міжнародним кінофестивалем та отримав перше місце пітчингу Держкіно, однак був перерваний через Революцію Гідності, окупацію Криму та незаконне ув’язення у російській колонії.

«До роботи над «Носорогом» зміг повернутися тільки рік тому, за сприянням Міністра культури та минулої Ради Держкіно, які допомогли усунути бюрократичні перепони, через те, що рішення про державне фінансування виносили ще у 2012 році. Кіно ми таки зняли, у копродукції з Польщею, Німеччиною, та за підтримки фонду Ради Європи «Eurimages», які дали другу половину бюджету», – розповів Сенцов.

За його словами, новина про світову прем’єру стрічки з’явиться вже найближчим часом. «І нам, її творцям, не буде соромно за свою роботу. Але я не знаю, чи буде соромно тим людям, які свідомо вирішили припинити мою кінодіяльність в Україні», – зазначив режисер.

Нагадаємо:

  • 7 вересня у київському міжнародному аеропорту «Бориспіль» зустріли українських політв’язнів і військовополонених моряків ВМСУ, яких доставити з Росії в результаті обміну утримуваних осіб між Україною та РФ. Офіс президента України опублікував список українців, які повернулися на батьківщину.
  • У листопаді 2019 року п’ятьом колишнім політв’язням, які після обміну з Росією повернулися в Україну, Фонд українського бізнесмена Віктора Пінчука придбав квартири в Києві. Йдеться про кримчан Олега Сенцова, Олександра Кольченка, Володимира Балуха та жителів окупованої Луганщини Артура Панова і Олексія Сизоновича. Через російську окупацію вони не мають можливості повернутися додому.
  • У січні 2020 року сім’я Олега Сенцова переїхала з окупованого Криму до нього в Київ.