Рада ухвалила закони про основи національного спротиву та збільшення чисельності ЗСУ

Верховна Рада ухвалила поданий президентом закон про правові та організаційні основи національного спротиву. Документ визначає поняття національного спротиву, руху опору, територіальної оборони та їхні завдання.

Фото: investigator.org.ua

За відповідний законопроект №5557 «Про основи національного спротиву» в другому читанні та в цілому проголосували 313 народних депутатів, повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на трансляцію телеканалу «Рада».

Згідно із законом, національний спротив є складовою частиною комплексної оборони держави, що включає в себе комплекс заходів для максимально широкого залучення громадян України до забезпечення воєнної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності країни, стримування і відсічі агресії.

При цьому загальне керівництво національним спротивом здійснює верховний головнокомандувач Збройних сил – президент України.

Складовими національного спротиву є територіальна оборона (ТО), рух опору та підготовка громадян України до національного спротиву. Безпосереднє керівництво ТО здійснює головнокомандувач ЗСУ через командувача сил ТО ЗСУ.

Законопроект передбачає, що в рамках системи ТО можна також створювати добровольчі формування територіальних громад, яким дозволено використовувати власну мисливську зброю.

Сили ТО мають діяти за територіально-зональним принципом, поза районами, де відбуваються воєнні (бойові) дії. Однак за рішенням головнокомандувача ЗСУ їх можна залучати до виконання завдань за межами своєї зони ТО для нарощування сил і засобів для стабілізації обстановки у відповідних зонах.

Відповідно з документом, ведення руху опору здійснюватиметься з настанням особливого періоду на тимчасово окупованій території України.

Провідна роль в організації, підготовці, підтримці та виконанні завдань руху опору належить Силам спеціальних операцій (ССО) ЗСУ, а керівництво рухом опору здійснюватиме командувач ССО.

Верховна Рада також ухвалила закон, який збільшує чисельність Збройних сил України на 11 тисяч військовослужбовців у зв’язку з ухваленням закону «Про основи національного спротиву», доводячи загальну чисельність ЗСУ до 261 тис. осіб.

За відповідний законопроект №5558 у другому читанні проголосували 325 нардепів.

Як наголошується в пояснювальній записці до законопроекту, збільшення чисельності ЗСУ потрібно для створення та забезпечення функціонування Сил територіальної оборони ЗСУ, а також для розвитку Сил спеціальних операцій ЗСУ в інтересах формування руху опору, створення якого передбачено законопроектом «Про основи національного спротиву».

У супровідних документах до законопроекту зазначено, що із загальної чисельності ЗСУ (261 тис. осіб) кількість військовослужбовців становитиме 215 тис., а для реалізації законопроекту лише у 2022 році – з моменту набуття документом чинності – необхідно 2,5 млрд грн бюджетних коштів.

Детальніше про президентський законопроект «Про основи національної опору», який покликаний врегулювати назріле і перезріло питання територіальної оборони України, читайте в матеріалі Центру журналістських розслідувань «Від тероборони до національного опору».

Нагадаємо:

  • 25 травня 2021 року у Верховній Раді був зареєстрований як невідкладний проєкт закону «Про основи національного спротиву», поданий президентом України. Також Зеленський подав законопрєкт №5558 про внесення зміни до закону України «Про чисельність Збройних Сил України», яким збільшує чисельність ЗСУ на 11 тис. військовослужбовців для забезпечення функціонування окремого роду сил ЗСУ – Сил територіальної оборони, а також подальшої розбудови системи руху опору.
  • 29 червня 2021 року Верховна Рада на позачерговому засіданні прийняла за основу президентські законопроєкти про основи національного спротиву (№5557) та збільшення чисельності Збройних сил України (№5558).
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine