Проєкт закону опубліковано на сайті Верховної Ради, повідомляє Центр журналістських розслідувань.
Проєкт закону «Про основи національного спротиву» зареєстрований на сайті Верховної Ради за номером 5557 і визначений президентом як невідкладний.
Законопроєкт визначає національний спротив як складову всеохоплюючої оборони України, що включає в себе комплекс заходів з метою максимально широкого залучення громадян України до забезпечення воєнної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності держави, стримування і відсіч агресії та завдання противнику неприйнятних втрат, з огляду на які він буде змушений припинити агресію проти України.
Складовими національного спротиву є територіальна оборона, рух опору та підготовка громадян України до національного спротиву.
Сили територіальної оборони, за законопроєктом – це род сил у складі Збройних сил України (за чинними нормативними актами, війська тероборони перебувають у складі Сухопутних військ ЗСУ). Сили тероборони складаються з командування ТрО, регіональних управлінь, бригад ТрО і батальйонів у їхньому складі. Крім того, в межах системи ТрО діють також добровольчі формування територіальних громад, яким дозволено використовувати власну мисливську зброю.
Сили ТрО діють за територіально-зональним принципом, але за рішенням Головнокомандувача ЗСУ можуть залучатися до виконання завдань поза межами своєї зони ТрО з метою нарощування сил і засобів для стабілізації обстановки у відповідних зонах.
Виконання завдань територіальної оборони здійснюється поза районами, де ведуться воєнні (бойові) дії. Водночас, військові частини, добровольчі формування територіальних громад і окремі військовослужбовці ТрО можуть залучатися до виконання окремих завдань руху опору на тимчасово окупованих територіях.
Ведення руху опору здійснюється з настанням особливого періоду на тимчасово окупованій території України, території України, яка захоплена агресором (противником) під час збройної агресії проти України. Провідна роль в організації, підготовці, підтримці та виконанні завдань руху опору належить Силам спеціальних операцій Збройних Сил України.
Крім того, законопроєкт вводить поняття загальновійськової підготовки громадян України. Початкова загальновійськова підготовка проводиться у загальноосвітніх школах, а базова – серед громадян України старше 18 років, які не проходять військову службу.
У разі прийняття закон набуде чинності з 1 січня 2022 року.
Разом із законопроєктом «Про основи національного спротиву» президент України подав до Верховної Ради проєкт закону №5558 про внесення зміни до Закону України «Про чисельність Збройних Сил України», яким збільшує чисельність ЗСУ на 11 тис. військовослужбовців для забезпечення функціонування окремого роду сил ЗСУ – Сил територіальної оборони, а також подальшої розбудови системи руху опору.
Докладніше про історію територіальної оборони України та підготовку законодавства про ТрО дивіться у відеоблозі Євгенія Лешана «Про ТрО»
Нагадаємо:
- Парламент може опинитися перед необхідністю розглядати чотири проєкти закону про територіальну оборону (ТрО), повідомив Сергій Рахманін, народний депутат України, фракція партії “Голос”, член Комітету ВР з питань національної безпеки, оборони і розвідки.
- У складі ТрО Херсонщини перебувають активісти проросійських партій та криміналізованих угруповань.