Північно-Кримський канал зазнає збитків через рясні дощі на Херсонщині – керівник

Через зниження попиту з боку аграріїв на послуги зрошення меліоратори Херсонської області зазнають збитків. Північно-Кримський канал від початку сезону недоотримав 5 млн грн за транспортування дніпровської води на зрошення.

Северо-Крымский канал

Заповнення водою Північно-Кримського каналу в Херсонській області, квітень 2020 р Фото: upkk.davr.gov.ua

«Торік на 8 липня ми вже подали на поля 128 мільйонів кубометрів дніпровської води. А нині на цю дату — 80 мільйонів кубометрів, тобто у півтора раза менше. У відповідній пропорції зменшилися фінансові надходження до спецфонду, з якого оплачуємо ремонти обладнання, купівлю потрібної техніки й запчастин. Відповідно, всі програми довелося «пригальмувати». Грошей вистачає тільки на податки й зарплату трудовому колективу», – цитує парламентська газета «Голос України» начальника управління Північно-Кримського каналу Сергія Шевченка.

За його даними, минулого року аграрії Херсонщини починали користуватися зрошенням у квітні, а цього через рясні опади навіть у липні стикаються з надлишком вологи. Якщо зливи припиняться на початку серпня, послуги меліораторів знадобляться аграріям для зрошення ярих, овочевих і баштанних культур, проте чи не половина сезону для працівників зрошувальних систем уже втрачена.

«Тільки за першу половину липня в Херсонському та Каховському районах, де система зрошення одна з найпотужніших, випало 70-71 мм опадів, за місячної норми 39-45 мм. А загалом від початку нинішнього року на регіон уже вилилося від 71% до 92% річної норми опадів. Через надмір вологи підтоплення полів спостерігається у тому самому Каховському й Генічеському районах. П’ятнадцять сільськогосподарських підприємств уже звернулися до нас за довідками стосовно екстремальних метеоумов», – уточнив глава Гідрометцентру Херсонській області Юрій Кіріяк, якого цитує видання.

В  регіоні після року з рясними опадами йдуть два дуже посушливі. Для прикладу, за найбільш «вологий» за всю історію метеорологічних спостережень 2010 рік в області випало 686 мм опадів, а після цього в 2011 році – тільки 283 мм, а в 2012-му – 372 мм.

Херсонська область станом на 16 липня є лідером зі збору ранніх зернових і зернобобових (урожай зібрано з 53% площ), за нею йдуть Миколаївська (24%), Одеська (14%), Дніпропетровська (13%) і Донецька (11%) області.

Міністерство аграрної політики і продовольства України у квітні 2021 року повідомило, що Північно-Кримський канал переходить у його підпорядкування і буде використовуватися тільки для зрошення і забезпечення водою аграріїв Херсонської області, але не Криму.

Нагадаємо:

  • Після окупації Криму Україна в квітні 2014 року року перекрила надходження води на півострів з річки Дніпро через Північно-Кримський канал, який забезпечував до 85% його потреб в прісній воді. Для забезпечення водою господарств Херсонської області та недопущення її перетоку на окуповану територію півострова канал перегородили тимчасовою дамбою із мішків з піском. Згодом на її місці була побудована капітальна дамба. У Криму склалася критична ситуація з водопостачанням окремих міст, а також з організацією зрошення і поливу на землях сільськогосподарського призначення.
  • 17 червня 2020 року Верховна Рада не підтримала законопроєкт, який передбачав виключення Управління Північно-Кримського каналу та Управління Головного Каховського магістрального каналу із Переліку підприємств, що не підлягають приватизації.
  • Про те, чому неможливо відновити подачу дніпровської води в окупований Росією Крим через реалізацію схеми з приватизацією Північно-Кримського каналу читайте в матеріалі Центру журналістських розслідувань «Вода, закон і зрада».
  • 26 серпня 2020 року Кабмін України узгодив запропонований Мінреінтеграції законопроєкт, який забороняє приватизацію Управління Північно-Кримського каналу та Управління Головного Каховського магістрального каналу.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine