«Антиахметівський законопроект» зекономить олігархам близько 20 млрд грн на рік – Bihus.Info

Скандальний урядовий законопроект №5600, який позиціонувався як антиолігархічний, на шляху від Кабміну до Верховної Ради втратив практично всі норми, які збільшували податки для великих компаній, зокрема й бізнесу олігарха Ріната Ахметова. В результаті олігархи не доплатять в бюджет близько 20 млрд грн у 2022 році у порівнянні із запланованими Мінфіном цифрами.

Вадим Новинський і Рінат Ахметов Фото: UNIAN

Про це пише видання Bihus.Info, журналісти якого проаналізували початкову і подальші версії проекту закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень».

З проекту на різних етапах вихолостили норми, які початково пропонував Мінфін. Зокрема, екологічний податок від гірничої промисловості (найбільші – у Ріната Ахметова та Костянтина Жеваго), який в першій версії пропонувалося підняти з 49 копійок до 1,50 грн за тонну (в найпершій же версії – навіть до 3 грн, але цей варіант навіть не дійшов до парламенту), в результаті пропонується підвищити лише до 54 копійок. Таку правку до законопроекту запропонував голова податкового комітету Данило Гетманцев, а комітет підтримав її.

Також до Ради не дійшла норма про скасування пільги на земельний податок для гірничо-збагачувальних комбінатів, яка була в першій Мінфінівській версії проекту. Зараз гірничодобувні підприємства платять лише 25% земельного податку, а не 100%. Мінфін пропонував вилучити цю норму, тобто скасувати пільгу. Але вносити в Раду законопроект з цією пропозицією Кабмін не став.

Найбільшим бонусом для видобувачів корисних копалин стало фактичне скасування підвищення ренти на залізну руду. В законопроекті передбачається зміна принципу оподаткування. Тобто оподатковуватись має не видобута руда за собівартістю, як це працює зараз, а продана. Це мало б збільшити податкові надходження. Тому що продають виробники її за значно вищою за собівартість ціною, отже і розмір податку теж більший. Але тепер пропонується оподатковувати не ринкову ціну (3,5%, 5% чи 10% в залежності від ціни), а «(ринкова ціна) мінус (ціна на логістику по Україні) і мінус (ціна на дорогу до Китаю)».

Фактично, застосована схема, схожа до скандальної формули Роттердам+, коли у вартість електроенергії враховували транспортування вугілля з нідерландського міста Роттердам в Україну, хоча фактично вугілля видобувалось в Україні. Ситуація схожа як мінімум тому, що не завжди видобувачі руди везуть продавати її аж у Китай.

Цю правку до проекту також запропонував Данило Гетманцев, і її також підтримав комітет.

Данило Гетманцев, голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Фото: facebook.com/sluganarodu.official

За прогнозами економіста Центру економічної стратегії Юрія Гайдая, якщо законопроект ухвалять, з нинішніми цінами на руду компанії, що її видобувають, будуть платити менше, ніж навіть сьогодні. Ось як він це порахував: «$95-$15-$10 = $70 (база оподаткування, фрахт взяв по мінімалці, спад же!). $70*3,5% = $2,45 за тонну руди – менше, ніж за теперішньої редакції податкового кодексу!».

З цими оцінками погоджується і голова енергетичного комітету Верховної Ради Андрій Герус.

Найбільшими видобувачами залізної руди в Україні на сьогодні є компанії «Метінвест» олігархів Ріната Ахметова і Вадима Новинського, вони добувають понад 50% залізної руди.

За попередніми підрахунками видання, за нинішньої ціни на руду держава могла б додатково отримувати більше 12 млрд грн на рік, якби Рада не відмінусувала від ціни, яка оподатковується, внутрішню логістику і «дорогу в Китай», як і пропонувалось спочатку. А згідно з нинішньою версією, за оцінками Андрія Геруса, буде приблизно мінус 3 млрд на рік. Тобто загальна гіпотетична втрата на рік близько 15 млрд грн.

Крім цього, податковий комітет також відмовився встановлювати акциз на виробництво «зеленої електроенергії» – для «зелених» пропонувалося ввести додатковий податок у 3,2%.

Фіксований «зелений тариф» в Україні для великих сонячних станцій складає 11,26 євроцентів/кВт*год, для вітряних – 9,05 євроцентів/кВт*год, тобто близько 4 грн. Для станцій, які побудовані до 2021 року, він буде незмінним до 2030 року. І цей тариф майже вдвічі вищий, ніж в Німеччині.

Найбільшим власником «зелених станцій» в Україні є Рінат Ахметов. Згідно із даними ДТЕК ВДЕ, за перше півріччя 2021 році холдинг вп’ятеро збільшив прибуток із «зеленки» у порівнянні із аналогічним періодом 2020 року.

За приблизними підрахунками, якщо законопроект буде ухвалено в такому вигляді, всього завдяки Кабміну і депутатам податкового комітету, олігархи не доплатять в бюджет близько 20 млрд грн у 2022 році у порівнянні із запланованими Мінфіном цифрами.

Нагадаємо:

  • 23 вересня 2021 року Верховна Рада підтримала 279 голосами законопроект №5599 «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаних з надмірним впливом осіб, які мають значний економічний або політичний вага в суспільному житті (олігархами)», так званий закон «про деолігархізації».
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine