Після витоку Pandora Papers НАЗК перевіряє причетність нардепа Гереги до бізнесу в окупованому Криму – Слідство.Інфо

Новини
Народний депутат Олександр Герега Фото: investigator.org.ua

Після публікації документів Pandora Papers Національне агентство з питань запобігання корупції перевіряє декларацію народного депутата від групи «За майбутнє» Олександра Гереги за 2020 рік стосовно його причетності до ведення бізнесу в окупованому Криму.

Про це журналістам стало відомо із запиту, направленому НАПК до «Слідства.Інфо» щодо фактів, викладених у матеріалі «Pandora Papers: українські політики та бізнесмени у новому офшорному витоку».

Зокрема, у матеріалі йдеться про те, що завдяки витоку Pandora Papers журналісти виявили мережу офшорних компаній, яка належала народному депутату Олександру Герезі. Ці фірми пов’язані із мережею гіпермаркетів на території окупованого Криму.

Документи міжнародних провайдерів, які отримали журналісти, визначають подружжя Герег власниками п’яти кіпрських компаній.

Документи з витоку провайдера Dadlaw Фото: slidstvo.info

«Усі вони належали подружжю Герег через мережу офшорних компаній, зокрема через два фонди, Fundationsanstalt та Gold Taurus Stiftung. Така структура кіпрських компаній дозволяла на той момент уникати декларування», – йдеться у матеріалі.

Журналісти звертають увагу, що обидва фонди не зазначені у декларації нардепа, як і дві з п’яти кіпрських компаній – Samelio Holdings Limited та Edlagor Enterprises Limited. Остання володіє найбільшою мережею будівельно-господарських гіпермаркетів в окупованому Криму, «Новацентр К». Мережа представлена чотирма гіпермаркетами в Сімферополі та Севастополі, які до окупації Криму були частиною «Епіцентру».

Олександр Герега на запитання «Слідство.Інфо» відповів, що жодного бізнесу у Криму не веде. «Контроль над нерухомим майном (гіпермаркетами) та операційною діяльністю «Епіцентр К» у Криму був втрачений після його окупації та анексії Російською Федерацією», – зазначив нардеп.

Також Герега заперечив належність Edlagor Enterprises до групи «Епіцентр». Однак документи провайдера Dadlaw свідчать про те, що ця компанія належала Олександру Герезі.

Документи з витоку провайдера Dadlaw підтверджують стосунок родини Герег до кіпрської фірми Фото: slidstvo.info

У 2018 році Центр журналістських розслідувань в матеріалі Хто хоче зберегти ВЕЗ в окупованому Криму? повідомляв, що Олександр Герега навпіл з дружиною Галиною Герегою володіє мережами будівельних гіпермаркетів «Епіцентр К» та «Нова лінія». У Криму після окупації РФ вони змінили вивіску на «Новацентр К», а власника – на підмосковну компанію «Русстрой К».

Також ЦЖР писав, що ТОВ «Новацентр К» – власник однойменних будівельних гіпермаркетів, що з’явилися в Криму на місці мереж «Епіцентр» та «Нова лінія», за три роки уклало 22 контракт із держзакупівель різних організацій РФ. Загальна сума контрактів –  7,5 мільйонів рублів.

Деталі у матеріалі: «НоваЦентр»: подвійний бізнес українських депутатів

Компанії українських олігархів, які працюють в окупованому Криму, використовують одночасну реєстрацію в юрисдикціях України та РФ, або ж реєстрацію одночасно на півострові та в Росії для обходу введених США та ЄС кримських санкцій, які передбачають, зокрема заборону на інвестиції в Крим, на відкриття нового бізнесу на півострові та на експорт вироблених у Криму товарів. Детальніше читайте у матеріалі Центру журналістських розслідувань «Схеми обходу «кримських санкцій».