21 листопада втратив чинність закон про вільну економічну зону «Крим»

Новини
Фото: panoramio.com

21 листопада втратив чинність закон «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» який Верховна Рада ухвалила 1 липня. Він дозволяв роботу українського бізнесу в окупованому Криму, що суперечило режиму санкцій США і ЄС, введених у відповідь на спробу Росії приєднати український півострів, та дискримінував громадян України в Криму, наділивши їх статусом нерезидентів.

Про це нагадав постійний представник президента України в АР Крим Антон Кориневич на своїй сторінці у Facebook.

«Ганебна ВЕЗ «Крим», яка дозволяла вести економічну діяльність на ТОТ України в Криму та містила дискримінаційні положення щодо громадян України, які постійно мешкають в Криму, вже не існує», – написав Кориневич.

Як повідомлялося,  1 липня 2021 року Верховна Рада на позачерговому засіданні скасувала Закон України «Про створення вільної економічної зони «Крим »і про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» і внесла відповідні зміни в ряд інших законів.

Відповідно до прикінцевих положень, цей закон набирає чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування. При цьому Кабмін України має протягом чотирьох місяців з дня опублікування закону привести свої нормативно-правові акти у відповідність із ним, а також забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність з законом.

Раніше в в інтерв’ю кримським журналістам на острові Зміїний Володимир Зеленський, відповідаючи на питання головної редакторки Центру журналістських розслідувань Валентини Самар про затримку із підписанням закону, повідомив, що ніяких проблем щодо цього немає. «Скажу вам чесно, я збирався всі ці закони підписувати на Кримській платформі. Моя ідея була в залученні інших лідерів до цієї важливої ​​справи. Це була моя ідея чисто геополітична. Поза тим, ми не дочекалися  саміту і підписали законопроект про корінні народи. Тому що мільйон питань завжди: «А чому так, а коли швидше?» Просто я не можу відповідати, і не можу довго не відповідати. Тому все буде підписано», – сказав президент.

Валентина Самар на своїй сторінці у Facebook звернула увагу на те, що прийнятий закон з незрозумілих, але з ознаками порушення Регламенту ВРУ обставинами, не підписувався і не передавався головою парламенту Разумковим на підпис президенту цілий місяць. При тому, що інформація про підписання ним закону ще 8 липня була подана офіційним державним агентством Укрінформ.

Подробиці про те, чому закон про ВЕЗ «Крим» мав бути скасований, як відновити права кримчан, ним порушені, та якими мають бути економчні відносини з окупованим Кримом, читайте у матеріалах Центру журналістських розслідувань: 

«ВЕЗ «Крим»: чи перегорнемо сторінку»

«Скасування ВЕЗ «Крим». Що натомість?» 

«Без ВЕЗ: Особливості економічних відносин з окупованих Кримом».

Нагадаємо:

  • Упродовж семи років кримські громадські діячі та Меджліс кримськотатарського народу закликали скасувати закон про фейкову ВЕЗ «Крим», оскільки він дискримінує громадян України з Криму (мають статус нерезидентів) і, водночас, дозволяє українському бізнесу працювати на окупованій території, хоча це порушує санкційний режим, введений західними партнерами і самою Україною на півострові.
  • 18 травня 2021 року група народних депутатів подала до Верховної Ради проєкт закону «Про скасування Закону України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України», який входить до пакету законів, які треба ухвалити до саміту Кримської платформи.
  • У квітні 2021 року народний депутат Рустем Умєров повідомив, що парламентське міжфракційне об’єднання «Кримська платформа» розробляє пакет законопроектів, що стосуються тимчасово анексованого півострова, зокрема й проєкт закону про скасування ВЕЗ «Крим».