Перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова висловила вдячність членам та експертам Комітету за увагу та довіру до номінації елементу, що належить до найдавніших надбань культури кримськотатарського народу — корінного народу України.
«Орьнек — важливий елемент самоідентифікації кримськотатарського народу та невід’ємна частина життя кожної кримськотатарської сім’ї, а також невід’ємна складова сучасної кримськотатарської культури та унікальна частина культурної, мистецької та духовної спадщини України. Я пишаюся тим, що кримськотатарський орнамент збагатив культурну спадщину людства», — зазначила Еміне Джапарова, пише пресслужба МЗС.
Увечері 16 грудня на будівлі Київської міської державної адміністрації відбулася презентація візуальної інсталяції орнаменту Орьнек.
Довідково
«Орьнек — кримськотатарський орнамент та знання про нього» — четвертий елемент української культури, внесений до Репрезентативного списку ЮНЕСКО нематеріальної культурної спадщини людства.
Кримські татари є корінним народом України. Орнамент Орьнек є важливим для сучасної кримськотатарської культури та є унікальною складовою культури, мистецтва та історії України. Орьнек — це система символів та унікальних значень кожного з них, які сьогодні використовуються, наприклад, у вишивці, ткацтві, гончарстві, майоліці, гравюрі, ювелірній справі, різьбі по дереву, склу, настінному розпису тощо.

Орнамент Орьнек на будівлі КМДА, 16.12.2021 Фото: пресслужба КМДА
Багато символів використовуються як захисні обереги. Усього близько 35 символів, кожен із яких має своє унікальне значення і сенс. Орьнек також використовується в багатьох традиційних ремеслах.
Значення орнаментальних композицій Орьнека загалом пов’язане з побажаннями злагоди, примирення в родині, продовження роду, турботи про сім’ю та дітей, поваги до життєвого досвіду та мудрості старшого покоління.
Нагадаємо:
- Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію «Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь (Україна), а також частин Чорного і Азовського морів». Документ посилається на Кримську платформу і її декларацію.