Що Росія вимагає від США щодо України та НАТО: повний текст

Російське МЗС опублікувало повний текст «проекту договору про гарантії між РФ та США» з вимогами нерозширення НАТО на Схід, зокрема, Альянс не повинен брати до складу колишні радянські республіки.

НАТО

Володимир Зеленський та Йєнс Столтенберг Фото: Офис Президента Украины

Документи було передано 15 листопада помічнику держсекретаря США Карен Донфрід.

Йдеться, насамперед, про Україну та Грузію.

У статті 1 йдеться, що «сторони взаємодіють на основі принципів неподільної та рівної безпеки, ненанесення шкоди безпеці один одного і з цією метою», «не вживають дій і не здійснюють заходів, що зачіпають безпеку іншої сторони, не беруть участь у них і не підтримують їх », «не здійснюють заходи в галузі безпеки, які вживаються кожною стороною індивідуально або в рамках міжнародної організації, військового союзу або коаліції, які б підривали корінні інтереси безпеки іншої сторони».

Сторони, йдеться у статті 2, «добиваються того, щоб будь-які міжнародні організації, військові союзи або коаліції, в яких бере участь бодай одна із сторін, дотримувалися принципів, які містяться в Статуті ООН».

У статті 3 стверджується, що «сторони не використовують територію інших держав з метою підготовки або здійснення збройного нападу проти іншої сторони або інших дій, що торкаються корінних інтересів безпеки іншої сторони».

Ключове значення для Москви має стаття 4: «Сполучені Штати Америки зобов’язуються виключити подальше розширення Організації Північноатлантичного договору у східному напрямку, відмовитися від прийому до альянсу держав, які раніше входили до Союзу Радянських Соціалістичних Республік».

Також відзначено, що «Сполучені Штати Америки не створюватимуть військові бази на території держав, які раніше входили до Союзу Радянських Соціалістичних Республік і не є членами Організації Північноатлантичного договору, використовувати їх інфраструктуру для ведення будь-якої військової діяльності, а також розвивати з ними двостороннє військове співробітництво ».

Стаття 5 говорить про те, що «сторони утримуються від розміщення своїх збройних сил та озброєнь, у тому числі в рамках міжнародних організацій, військових союзів чи коаліцій, у районах, де таке розгортання сприймалося б іншою стороною як загроза своїй національній безпеці, за винятком такого розгортання у межах національних територій сторін».

Потім у статті 6 йдеться, що «сторони зобов’язуються не розгортати ракети середньої та меншої дальності наземного базування поза національною територією, а також у тих районах своєї національної території, з яких такі озброєння здатні вражати цілі на національній території іншої сторони». Про те, що «сторони виключають розгортання ядерної зброї поза національною територією і повертають таку зброю, вже розгорнуту за межами національної території на момент набуття чинності цим Договором, на національну територію», йдеться у статті 7.

У фінальній статті під номером 8 констатується, що «договір набирає чинності з дати отримання останнього письмового повідомлення про виконання сторонами необхідних для цього внутрішньодержавних процедур».

Угода з НАТО містить таке:

Зокрема, у статті 1 йдеться, що «учасники у відносинах між собою керуються принципами співпраці, рівної та неподільної безпеки». «Вони не зміцнюють свою безпеку індивідуально, у рамках міжнародної організації, військового союзу чи коаліції за рахунок безпеки інших. Учасники у відносинах між собою зобов’язуються мирно вирішувати всі міжнародні суперечки, а також утримуватися від будь-якого застосування сили чи загрози її застосування будь-яким чином, несумісним з метою Організації Об’єднаних Націй»,— констатується там же.

У документі йдеться про необхідність застосування «механізмів термінових консультацій на дво- та багатосторонній основі, включаючи Раду Росія-НАТО», міститься теза, що «учасники не розглядають один одного як противників». РФ і США, як випливає з проекту угоди, «виключають розгортання ракет середньої та меншої дальності наземного базування в районах, з яких вони здатні вражати цілі біля інших учасників».

Ключові статті – 6 та 7, і вони також стосуються питань розширення альянсу. «Учасники, які є державами-членами Організації Північноатлантичного договору, приймають зобов’язання, що виключають подальше розширення НАТО, у тому числі приєднання України, а також інших держав», – йдеться у документі. І зазначається: «Учасники, які є державами-членами Організації Північноатлантичного договору, відмовляються від будь-якої військової діяльності на території України, а також інших держав Східної Європи, Закавказзя та Центральної Азії».

Нагадаємо:

  • Президент РФ Володимир Путін заявив про освоєння території України з боку НАТО, що становить реальну загрозу для Росії.
  • Путін у переговорах з лідерами країн Альянсу вимагає дати юридично зафіксовані гарантії, що виключають будь-яке подальше просування НАТО на схід і розміщення в Україні озброєння, яке нібито загрожує Росії.
  • Генсек НАТО Єнс Столтенберг раніше вже відкинув російську вимогу.
  • США пропонують дипломатичний шлях вирішення ескалації довкола кордонів України.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine