Відмова ДМСУ відповідати на запит про громадянство Гогілашвілі є протиправною — медіаюрист Бурмагін

Державна міграційна служба України відмовила у відповіді на запит Центру журналістських розслідувань щодо дотримання процедури набуття громадянства України ексзаступником глави МВС Олександром Гогілашвілі, який мав громадянство РФ. Медіаюрист Олександр Бурмагін називає цю відмову необґрунтованою.

Олександр Бурмагін, юрист, директор ГО «Платформа прав людини» Фото: investigator.org.ua

Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на відповідь ДМСУ та коментар відомого медіаюриста Олексндра Бурмагіна.

Державна міграційна служба України відмовилася надати Центру журналістських розслідувань інформацію за запитом пронадання інформації, що містить суспільний інтерес. А саме — дату та номер Указу президента про прийняття до громадянства України Олександру Генріховичу Гогілашвілі та інші фактичні дані щодо дотримання ним встановленої законодавством процедури набуття громадянства України та отримання відповідних документів посвідчення особи.

У відповіді за підписом заступника голови ДМСУ Сергія Донського ДМСУ посилається на ст. 32 Конституції України щодо недопущення розповсюдження конфіденційної інформації та на закон України «Про захист персональних даних».

«Згідно з частиною другою статті 14 Закону України «Про захист персональних даних» поширення персональних даних без згоди суб’єкта персональних даних або уповноваженої ним особи дозволяється у випадках, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. Пунктом 5 статті 6 Закону України «Про захист персональних даних» передбачено, що обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб’єкта персональних даних. З огляду на зазначене, надати запитувану інформацію не вбачається можливим», — сказано у відповіді ДМСУ.

Медіаексперт Олександр Бурмагін у коментарі Центру журналістських розслідувань зазначив, що така відмова може бути визнана протиправною, оскільки протирічить Закону України «Про доступ до публічної інформації».

«За загальним правилом, інформація щодо обставин набуття, припинення громадянства особою відноситься до персональних даних і має охоронятись відповідними суб’єктами. Проте, водночас, є загальне правило спеціального закону України «Про доступ до публічної інформації», який визначає, що обмеження доступу відбувається з обов’язковим застосуванням «трискладового тесту» (ч.2 ст.6 Закону)», — зазначив медіаексперт.

За його словами, для правомірної відмови недостатньо навести формальні ознаки віднесення інформації до персональних даних — ДМСУ мала у відповіді обгрунтувати, що шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

«Потрібно збалансувати про кого (публічна/не публічна особа), який контекст та наявність / відсутність суспільної значимості та право особи на захист такої інформації. Без такого балансу — відмова, не надання інформації є протиправною. Це стала практика адміністративних судів, яку відображено в узагальненнях з постанови Пленуму ВАСУ щодо застосування ЗУ «Про доступ до публічної інформації». Без застосування трискладового тесту відмову визнають протиправною та зобов’язують повторно розглянути запит», — пояснив Олександр Бурмагін.

Центр журналістських розслідувань наполягатиме на повторному розгляді запиту, оскільки вважає, що Олександр Гогілашвілі є публічною особою — тривалий час він був заступником міністра внутрішніх справ України і відповідав за антинаркотичну політику. Запитувана інформація має суспільний інтерес, оскільки Олександр Гогілашвілі до отримання громадянства України був був громадянином РФ — країни-окупанта, а відсутність повних даних про набуття ним українського громадянства дає підстави лоя сумніву у дотриманні законної процедури виходу з громадянства РФ і набуття громадянства України.

Нагадаємо:

  • МВС у відповіді на запит Центру журналістських розслідувань не вказало дату Указу президента про прийняття Гогілашвілі в громадянство України, подання ним декларації про відмову від громадянства РФ і отримання паспорта громадянина України.
  • Ексзаступник міністра внутрішніх справ України Олександр Гогілашвілі може мати діючий паспорт громадянина Російської Федерації та індивідуальний податковий номер. До переїзду в Україну Гогілашвілі був помічником депутата Госдуми РФ від партії «Единая Россия» Миколи Валуєва, який у 2014 році агітував у Криму і Севастополі за приєднання до Росії.
  • Олександр Гогілашвілі був призначений заступником міністра МВС у вересні 2019 року, коли його очолював Арсен Аваков. Після приходу на посаду Дениса Монастирського Гогілашвілі залишився заступником і відповідав за боротьбу з незаконним обігом наркотиків та реабілітацію наркозалежних.
  • У Росії та Україні Гогілашвілі працював з організаціями, які допомагають наркозалежним — «Центр здоров’я молоді» та «Міжнародній антинаркотичній асоціації» (МАА). Журналістські розслідування Слідство.інфо «Асоціація «Викрадачі»» та Суспільного «Бити. Молитися. Тримати» встановили численні факти примусового утримання наркозалежних у центрах МАА та поблажливе ставлення до них правоохоронних органів.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine