США запустили програму моніторингу воєнних злочинів рф в Україні

Новини
Державний депратамент США Фото: Reuters

Державний департамент США запустив програму, метою якої є документування воєнних злочинів, скоєних росією під час війни в Україні. До їх моніторингу залучені американські наукові кола та приватний сектор.

Про це повідомив журналістам речник Держдепу Нед Прайс, передає Укрінформ.

«Міжнародне співтовариство стало свідком жахливих злочинів, скоєних російськими військами відтоді, як президент путін розпочав свою руйнівну й невиправдану війну проти України. Ми працюємо в рамках партнерства з американськими науковими колами та приватним сектором, щоб сприяти нині й у майбутньому пошукам справедливості та доказів скоєних масштабних злодіянь», – сказав Прайс.

Він зазначив, що програма включає документування, перевірку і розповсюдження свідчень з відкритих джерел про дії російських військ під час війни. Вона аналізуватиме та зберігатиме відкриту й комерційну інформацію, включаючи супутникові знімки й дані, поширювані через соціальні мережі.

На початковому етапі США вкладають у запуск програми 6 млн доларів. Моніторинг, за словами Прайса, буде доступний для громадськості на спеціальному сайті. Документи аналізуватиме Лабораторія гуманітарних досліджень Єльського університету, Смітсонівський інститут (ініціатива з порятунку культури), компанія PlanetScape Ai та географічна інформаційна система Esri.

Уряд США розраховує отримати додаткові кошти на програму від інших міжнародних партнерів.

Уперше партнери поділяться результатами з громадськістю, щоб до воєнних злочинів росії привернути увагу відповідних органів у різних країнах і «щоб прокурори навіть могли будувати кримінальні справи на основі матеріалів, які публікуються в інтернеті», пояснив Прайс.

Жодна країна, хай би яка велика та потенційно потужна вона була, хай би які типи зброї вона мала у своєму арсеналі, не може уникнути відповідальності за вчинені звірства, на кшталт тих, які скоїли російські війська, підсумував представник Держдепу.

Як повідомлялось, 1 березня 2022 року прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування воєнних злочинів Росії під час повномасштабної війни проти України. Прокурор уточнив, що вже бачить ознаки воєнних злочинів та злочинів проти людяності.

2 березня до Канцелярії прокурора МКС звернулися 39 країн-учасниць Римського статуту, що дозволило прокурору негайно взятися за розслідування.

Група слідчих Міжнародного кримінального суду в Гаазі виїхала до України для розслідування за колективним міжнародним позовом проти Росії щодо її воєнних злочинів.

МКС приєднався до спільної слідчої групи (JIT) з розслідування воєнних злочинів в Україні через вторгнення росії. Прокурор МКС Карім Хан та генеральні прокурори Литви, Польщі та України підписали угоду про першу в історії участь та приєднання Офісу прокурора МКС до спільної слідчої групи, створеної 25 березня.

***

О 4 годині ранку 24 лютого 2022 року президент рф Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна росії проти України на всіх майданчиках:

YouTubeFacebook, TelegramTwitter