Зеленський: Україна вшановує пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу, який зумів зберегти себе і свою правду

Президент Володимир Зеленський зазначає, що цьогоріч Україна вшановує пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу в умовах, коли нащадки тих, хто у 1944 році позбавив кримських татар їхнього рідного дому – Криму, тепер намагаються відібрати дім уже в усього багатомільйонного українського народу.

Президент України Володимир Зеленський Фото: president.gov.ua

Про це глава держави заявив 18 травня у зверненні з нагоди Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

«Щороку 18 травня Україна вшановує пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу. Народу, який хотіли позбавити батьківщини. Народу, який хотіли позбавити життя. Народу, чию історію й чиє ім’я хотіли стерти. Але народу, який зумів повернутися додому. Зумів зберегти себе і свою правду», – сказав Зеленський.

Він нагадав, що 18 травня 1944 року радянська влада почала примусову депортацію корінного народу Криму, кримських татар, з їхньої єдиної батьківщини. Після страшної війни, яка пройшла Кримом, як і всією Україною, як і всією Європою, цілий народ тоді поставили на межу виживання.

«Під час депортації та після неї, коли кримськотатарський народ був примушений жити на чужині, загинула майже половина з вимушено переселених. Майже половина народу! Це був свідомий злочин тиранії проти народу й проти людяності як такої. Сьогодні ми знову звертаємося до того, що було пережито тоді. І робимо це в умовах, коли нащадки тієї тиранії не лише вдруге намагаються позбавити кримських татар їхнього дому – ще з 2014 року. А й коли вони хочуть відібрати дім уже в усього багатомільйонного українського народу – у всіх, хто живе на нашій землі», – наголосив президент.

Він вказав, що значні території країни зараз знаходяться під окупацією російської армії. Там створені так звані фільтраційні табори, через які проводять сотні тисяч людей.

«Окупанти знищують наші міста, наші села. Вони змусили понад 12 мільйонів українців і українок полишити свої домівки. І вони знову, як і 78 років тому, примусово депортують сотні тисяч наших людей на чужину – у віддалені райони. Повномасштабне вторгнення росії, яка черпає натхнення у найгіршому, що світ бачив у 40-х роках ХХ століття, піднімає з попелу пережите в той час. Однак спонукає нас повертати й цих окупантів до того, що зрештою переживають усі антилюдські режими, а саме: до їхнього програшу», – додав президент.

Він звернув увагу щ окупаційні війська вже зазнали в Україні таких поразок, яких росія не бачила десятки років у різних війнах.

«1944 року, виселяючи кримських татар із їхньої землі, тодішні кати народу були впевнені, що ніхто з переселених не повернеться додому, в Крим. Зараз, намагаючись окупувати Україну та зруйнувати наше життя, теперішні кати народу також були впевнені, що в них усе вийде і що ми нібито не витримаємо. А ми витримали. І боремося, щоб повернути в кожен куточок нашого дому життя. І повертаємося», – заявив Зеленський.

Він також повідомив, що підписав ухвалений Верховною Радою закон «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей».

За словами президента, цей закон спрямований на захист всіх людей, хто зазнав репресій від окупантів і хто був захоплений ними у полон.

«Цей закон, зокрема, і для Нарімана Джелялова і багатьох інших, хто в Криму, у своєму рідному домі, позбавлений чужинцями волі. Для тих, кого утримують у тюрмах на півострові і хто вивезений в росію. Цей закон для рідних і близьких усіх бранців Кремля – в Донецьку, Луганську, в усіх тих районах, і в Криму. Для всіх, хто зазнав знущань від ворога. Це допомога й захист. І ми обов’язково відновимо справедливість», – сказав він.

Як повідомлялось, в Україні та світі 18 травня вшановують пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу. Також меморіальні заходи до 78-х роковин злочинної депортації сталінським режимом кримських татар з їх історичної Батьківщини – Кримського півострова, проводяться в окупованому Криму та в окупованих російськими військами населених пунктах Херсонської та Запорізької областей.

Нагадаємо:

  • Щорічно 18 травня в Україні традиційно проходять меморіальні заходи, присвячені пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу. В цей день згадують трагічні події 1944 року, коли корінний народ Криму – кримських татар – вислали за межі півострова в Середню Азію і віддалені райони Росії. Всього було депортовано понад 180 тисяч осіб. В дорозі і в перші роки в місцях депортації від голоду і хвороб загинули 46% кримських татар.
  • У Криму щорічно з нагоди річниці Дня депортації проходили масові заходи, в тому числі траурний мітинг в центрі кримської столиці. Але після окупації півострова росією в березні 2014 року, проведення подібних акцій в центрі Сімферополя заборонили. Не проводяться жалобні мітинги і в населенних пунктах півострова.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine